×

Blog AWPARTS

Zalety i wady różnych rodzajów zawieszenia w samochodzie

today

Układ zawieszenia w każdym pojeździe mechanicznym odpowiada za absorpcję energii powstałej w chwili najazdu kół na nierówności nawierzchni. Każdy układ zawieszenia w samochodzie czymś się różni – jedne są komfortowe i wydajne, podczas gdy inne ponadprzeciętnie trwałe i mocne. Poznaj ich zalety już dziś!

Jak dbać o układ hamulcowy samochodu?

today

Dbałość o bezpieczeństwo jazdy to podstawa w podręczniku każdego odpowiedzialnego kierowcy, który powinien na bieżąco reagować na wszelkie niepokojące sygnały ze strony swojego pojazdu. Jedną z najważniejszych części składowych jest układ hamulcowy – zespół wielu pojedynczych podzespołów, które mają na celu skuteczne wyhamowanie pojazdu z praktycznie każdej prędkości. 

Rodzaje i zastosowanie różnych rodzajów amortyzatorów

today

Komfort jazdy wynika w głównej mierze ze stanu układu zawieszenia, który ma decydujący wpływ także na bezpieczeństwo czynne w trakcie podróży każdym samochodem. Jego najważniejszym i zarazem także podstawowym elementem są amortyzatory samochodowe. Niestety ze względu na specyfikę jazdy po drogach publicznych, amortyzatory ulegają zużyciu. Poznaj wszystkie rodzaje i dobierz wariant odpowiedni dla swojego samochodu!

Jaką skrzynię biegów wybrać?

today

Skrzynia biegów to niezbędny element każdego samochodu – służy do zmiany przełożeń, obniża spalanie paliwa, podnosi wydajność jednostki napędowej, a także umożliwia dostosowanie prędkości obrotowej silnika w stosunku do jego prędkości. Na jaką się zdecydować? Odpowiedź dzieli zmotoryzowanych już od lat.

Rodzaje opon samochodowych i ich zastosowanie w różnych warunkach pogodowych

today

Opony stanowią kluczowy element naszego pojazdu, a ich rola jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa i wygody podczas jazdy. Wybór właściwych opon ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie za kierownicą oraz na bezpieczeństwo naszej podróży.

Jak dbać o układ chłodzenia silnika?

today

Każda jednostka napędowa w trakcie pracy generuje ciepło, co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Niestety stanowi także bardzo poważne zagrożenie w sytuacji, gdy wytworzone ciepło nie zostanie odprowadzone na zewnątrz, poza komorę silnikową. Układ chłodzenia silnika służy właśnie w tym celu – zmniejsza temperaturę panującą w bloku silnika poprzez ścisłą współpracę kilku elementów technicznych, w tym chłodnicy, pompy, wentylatora, termostatu i wielu innych.

Rodzaje i zastosowanie różnych rodzajów olejów silnikowych

today

Skrzynia biegów to niezbędny element każdego samochodu – służy do zmiany przełożeń, obniża spalanie paliwa, podnosi wydajność jednostki napędowej, a także umożliwia dostosowanie prędkości obrotowej silnika w stosunku do jego prędkości. Z tego względu bez skrzyni biegów nie da się wykrzesać z żadnego pojazdu pełnej mocy i połączyć jej z oszczędnością względem spalania mieszanki paliwa. Na jaką się zdecydować?

Jak dobrać odpowiedni akumulator do swojego samochodu?

today

Akumulator w samochodzie ma podstawowy wpływ na funkcjonalność oraz działanie praktycznie każdego współczesnego pojazdu, kumuluje bowiem energię elektryczną powstałą w trakcie jazdy i magazynuje ją w ogniwach do późniejszego wykorzystania. Można za jej pomocą zasilić różne pokładowe odbiorniki, w tym radio oraz ładowarki samochodowe, lecz także te bardziej istotne podzespoły elektryczne, w tym pompy czy oświetlenie w trakcie postoju.

Jak wymienić baterię w pilocie samochodowym? Poradnik krok po kroku

today

Z kluczykiem samochodowym do czynienia ma każdy kierowca w zasadzie codziennie, a już z całą pewnością zawsze podczas wsiadania i wysiadania ze swojego pojazdu. To niewielkie akcesorium służy bowiem do otwierania oraz zamykania samochodu, lecz także do jego uruchamiania. Istotna jest zatem jego sprawność, gdyż awarie mogą prowadzić nawet do unieruchomienia naszego pojazdu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oleju silnikowego?

today

Olej silnikowy to dla pojazdu życiodajny płyn, a dla klientów – kolejny wydatek, który podnosi koszt utrzymania samochodu. Dla mechaników z kolei jedna z wielu podstawowych przyczyn mechanicznych uszkodzeń silników benzynowych, łącznie z ich zatarciem.

Jak samodzielnie wymienić filtr oleju? Instrukcja krok po kroku

today

Olej to płyn motoryzacyjny, chroniący jednostkę napędową przez wieloma awariami, w tym także przed jej zatarciem. Pilnowanie jego poziomu oraz wymiana co roku lub co około 10 000 - 15 000 km na nowy to nie wszystko – równie istotna jest wymiana filtra oleju, który oczyszcza ten płyn z wielu zanieczyszczeń znajdujących się w bloku silnika oraz tych, które dostają się do jego wnętrza z zasysanym powietrzem.

Wymiana filtra kabinowego – dlaczego jego wymiana jest ważna i jak go wymienić?

today

Czyste powietrze w kabinie to podstawa zarówno podczas jazdy po mieście, jak i poza nim. Ma wpływ na nasze skupienie, komfort podróżowania oraz w pewnym stopniu także na bezpieczeństwo, gdyż zapchany filtr przeciwpyłkowy może niedostatecznie dobrze regulować ilość wilgoci w powietrzu znajdującym się w kabinie pasażerskiej.

Jak wymienić żarówkę lampki tablicy rejestracyjnej?

today

Sprawny układ oświetlenia to absolutna podstawa i doskonale wie o tym każdy, kto w trakcie nocy poruszał się po drogach publicznych z niesprawnym reflektorem. Tak naprawdę jednak układ ten to nie tylko przednie światła – to także światła tylne i boczne, lecz również oświetlenie tablicy rejestracyjnej. To często pomijany element układu, który jednak ma czasami decydujący wpływ na bezpieczeństwo.

Jak wymienić filtr powietrza w samochodzie?

today

W każdym samochodzie z konwencjonalnym silnikiem spalinowym znajdziemy między innymi jednostkę napędową, która to do wytworzenia mieszanki paliwowo-powietrznej wymaga zastosowania kilku ściśle współpracujących ze sobą podzespołów. Jednym z nich jest filtr, który oczyszcza powietrze zasysane przez silnik w celu stworzenia mieszanki.

Jak wymienić żarówkę reflektora?

today

Oświetlenie to podstawa bezpieczeństwa jazdy, lecz nie tylko. Mocny i intensywny snop światła z przodu zwiększa komfort podróży w mieście i poza nim, co ma ogromne znaczenie w szczególności w przypadku kierowców poruszających się po drogach publicznych po zapadnięciu zmroku. Prędzej czy później każdy z nich, niezależnie od stażu za kierownicą czy doświadczenia, będzie musiał przeprowadzić z pozoru trudny proces.

Środki do czyszczenia samochodu

today

Utrzymanie pojazdu w idealnym stanie technicznym to nie wszystko – warto również poświęcić mu nieco uwagi w kwestii stanu wizualnego. Środki do czyszczenia samochodu różnią się składem i zastosowaniem oraz parametrami technicznymi, przez co ich użytkowanie może niektórym początkującym zmotoryzowanym wydawać się trudne.

Jak wymienić wycieraczki samochodowe?

today

Dowiedz się jak wymienić wycieraczki samochodowe

Jak wymienić wkład lusterka?

today

Dowiedz się jak bezpiecznie wymienić wkład

Loading...