×
Z czego składa się wnętrze samochodu?

Podstawowe elementy wnętrza samochodu

Nie wszystkie samochody wyglądają w środku tak samo. Mówi się, że niektóre mają wręcz "ubogie" wyposażenie, a inne przypominają wnętrze statku kosmicznego. Rodzaj zastosowanych udogodnień zależy od wielu zmiennych: producenta, modelu samochodu, roku produkcji i oczywiście opcji wyposażenia. Niemniej producenci nie mają tutaj całkowicie wolnej ręki. Muszą bowiem stosować się do przepisów, które nakładają obowiązek montowania w nowych samochodach określonych podzespołów w seryjnym wyposażeniu (bez dopłaty). Jednak najpierw przyjrzymy się podstawowym elementom znajdującym się w każdym samochodzie.

Fotele i kanapy samochodowe

Trudno wyobrazić sobie bezpieczną i komfortową podróż samochodem bez wygodnych siedzeń. W standardowych samochodach osobowych z przodu znajdują się dwa oddzielne fotele, zaś siedzenia tylne tworzą 2-3 osobową kanapę. Fotele są osadzone na ramie oparcia oraz ramie siedziska, która zapewnia dostęp do mechanizmów regulacji (pochylenia oparcia, wysokości). Siedzenie składa się ze szkieletu ze stopów lekkich lub stali, wypełnienia piankowego oraz tapicerki. Dla zapewnienia większego komfortu i bezpieczeństwa w razie zderzenia fotele i kanapy są odpowiednio wyprofilowane, a także wyposażone w zintegrowane zagłówki. 

Kierownica i kolumna kierownicy

W starszych samochodach kierownica służyła głównie do zmiany kierunku jazdy. Jej budowa nie była skomplikowana - była to po prostu stalowa obręcz wykończona tworzywem sztucznym. W pojazdach prestiżowych marek stosowano kierownice obszyte skórą, co nadawało posmak luksusu i zwiększało komfort prowadzenia. Z czasem w obręczach pojawiły się poduszki powietrzne, a kolumny zostały wyposażone w stacyjki. Współczesne modele są wyposażone w liczne przyciski i przełączniki, co pozwala na sterowanie funkcjami bez odrywania rąk od kierownicy i wzroku od kierunku jazdy. Z poziomu kierownicy można obsługiwać zarówno podstawowe podzespoły (światła, kierunkowskazy, wycieraczki, spryskiwacze), jak i wyposażenie dodatkowe (nawigację GPS, sprzęt audio fabryczny, system multimedialny). 

Pedały samochodowe

Pedały samochodowe umożliwiają bezpieczne i płynne prowadzenie samochodu, a przy odpowiednim zastosowaniu pozwalają utrzymać ekonomiczną jazdę. Choć dzisiaj trudno sobie wyobrazić samochód bez pedałów, to wszystko wskazuje na to, że za jakiś czas pojazdy staną się w pełni autonomiczne i nie będą potrzebne ani pedały, ani kierownica. Jednak jak na razie tuż nad podłogą znajdują się trzy pedały (od lewej): sprzęgło, hamulec i gaz. W samochodach z automatyczną skrzynią biegów kierowca ma do dyspozycji jedynie dwa pedały: hamulec i gaz. Elementy te służą do rozłączania sprzęgła, regulowania obrotów silnika oraz wytracania prędkości. 

Deska rozdzielcza

Deska rozdzielcza (zwana również kokpitem) umieszczona jest pod przednią szybą - za kierownicą i przed fotelem pasażera. To właśnie tutaj dzieje się najwięcej. Dzięki rozmieszczonym na kokpicie elementom kierowca może kontrolować najważniejsze parametry jazdy (prędkość, obroty silnika, zużycie paliwa), a także w porę zauważyć problem z działaniem poszczególnych podzespołów. Deska rozdzielcza zapewnia również łatwy dostęp do ważnych funkcji, takich jak oświetlenie pojazdu, klimatyzacja czy ogrzewanie. W kokpicie umieszczone są także praktyczne dodatki, dzięki którym kabina samochodu staje się jeszcze bardziej funkcjonalna (zarówno dla kierowcy, jak i pasażera). 

Podstawowe elementy znajdujące się w kokpicie:

 • prędkościomierz,
 • obrotomierz,
 • licznik przebiegu,
 • wskaźnik ilości paliwa, 
 • wskaźnik temperatury płynu chłodzącego,
 • kontrolki,
 • poduszka powietrzna pasażera,
 • ekran komputera pokładowego,
 • kratki nawiewu,
 • radioodtwarzacz lub panel multimediów,
 • zapalniczka samochodowa,
 • przełączniki lub przyciski od ogrzewania, nawiewu, klimatyzacji,
 • schowki i półki. 

Tunel środkowy

Tunel środkowy to część znajdująca się pomiędzy fotelem kierowcy a przednim fotelem pasażera. Dawniej w panelu znajdował się głównie lewarek zmiany biegów i dźwignia hamulca ręcznego, natomiast dzisiaj w wielu samochodach (zwłaszcza niemieckich i francuskich) element ten jest mocno rozbudowany i sięga od kokpitu aż po tył foteli. Oprócz drążka i hamulca ręcznego w tunelu środkowym montuje się m.in. podłokietniki, schowki, popielniczki, podnośniki szyb i porty USB. Jeśli chodzi o materiał wykonania, konsolę środkową najczęściej wykonuje się w tworzywa sztucznego, choć w samochodach wyższej klasy panel wykończony jest skórą (ekologiczną lub naturalną) i ewentualnie innymi materiałami (np. welurem, drewnem). 

Pozostałe elementy podstawowego wyposażenia samochodu

W każdy samochodzie znajdują się również pasy bezpieczeństwa, które chronią kierowcę i pasażerów przed skutkami kolizji. Niezbędne jest też lusterko wewnętrzne (wsteczne), które umożliwia obserwowanie tego, co dzieje się za samochodem. Obok lusterka znajduje się również oświetlenie kabiny, które przydaje się zwłaszcza nocą lub podczas pochmurnych dni. Nieodzownym elementem wnętrza jest również tapicerka, która wygłusza wnętrze pojazdu i zapewnia estetyczne wykończenie elementów: foteli, podłogi, sufitu i boczków drzwi. W tych ostatnich można znaleźć m.in. głębokie kieszenie, klamkę, uchwyt, podnośniki okien oraz elementy systemu audio. W suficie montuje się osłony przeciwsłoneczne, z kolei na podłodze zwykle rozścielone są dywaniki.

Loading...