×
Filtruj według
Cena
-

Kategorie blogowe

Kategorie blogowe

Filtry samochodowe

Zapewnienie optymalnych warunków pracy jednostki napędowej to w motoryzacji absolutna podstawa. Fundamentem są między innymi filtry samochodowe, które skutecznie oczyszczają różne media z zanieczyszczeń stałych oraz gazów czy wilgoci, i w ten sposób chronią pozostałe podzespoły przed ich uszkodzeniem i nadmiernym wyeksploatowaniem. W naszym sklepie znajdziesz filtry kabinowe, oleju, paliwa, powietrza i wiele innych. Zachęcamy do przejrzenia wszystkich już dziś!

Filtry samochodowe – rodzaje i warianty

Filtry samochodowe mają z reguły dość podobną konstrukcję. Składają się z zewnętrznej monolitycznej obudowy, zazwyczaj wykonanej z lekkiego tworzywa sztucznego, oraz z elementu filtrującego (wkładu), który oczyszcza medium z różnych zanieczyszczeń. To właśnie budowa wkładu ma bezpośredni wpływ na przebieg filtracji i powinna być dopasowana do wybranej instalacji. Element filtrujący może być wykonany z:

  • papieru,

  • tworzywa sztucznego,

  • filcu.

Wszystkie powyższe materiały mają na swojej powierzchni tysiące mikroskopijnych otworów, które skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia przed ich przeniknięciem na drugą stronę filtra. W efekcie przez wkład przechodzi wyłącznie wybrane medium, a drobinki, np. kurz, piasek, pył, roztocza lub inne zanieczyszczenia, są zatrzymywane na jego powierzchni. Ta zasada pracy łączy się z tym, że należy wymieniać filtry samochodowe co pewien czas lub konkretny przebieg. Gruba warstwa zanieczyszczeń może ograniczać ich pracę, a sam wkład może ulec w pewnym momencie odkształceniu i przepuścić do wnętrza jednostki groźne zanieczyszczenia.

Filtry oleju

Olej silnikowy to czynnik smarny, który ma za zadanie ograniczyć tarcie we wnętrzu jednostki napędowej, obniżyć jej temperaturę i zapewnić optymalne warunki podczas szczególnie intensywnej eksploatacji. Czystość tego płynu jest zatem kluczowa – już jedna drobinka wielkości ziarenka piasku może przyczynić się do powstania awarii. Filtr oleju służy do usuwania z niego wszystkich zanieczyszczeń, które mogą w efekcie uszkodzić jednostkę napędową i spowodować unieruchomienie pojazdu. Filtr oleju należy zawsze wymieniać wraz z wymianą oleju.

Filtry paliwa

Filtr paliwa służy do oczyszczania benzyny oraz ropy z zanieczyszczeń różnego pochodzenia, które bez niego mogą przedostać się aż do komory spalania w jednostce napędowej. Filtr jest trwałym akcesorium – przy odpowiedzialnej eksploatacji interwał wymiany może wynosić nawet 30 000 km w przypadku silników diesla oraz 100 000 km w jednostkach benzynowych. Warto jednak okresowo kontrolować jego stan. Źle utrzymany filtr może prowadzić do kosztownych awarii układu zasilania paliwem!

Filtr kabinowy

Filtr kabinowy ma zupełnie inny cel niż powyższe – służy do poprawy komfortu jazdy i usuwania z powietrza wszystkich drobinek, które mają wpływ na wygodę, zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów. Filtr przeciwpyłkowy, ze względu na bardzo ścisłą budowę cechuje się wysoką precyzją działania, usuwa z powietrza nawet najmniejsze roztocza czy pył. W efekcie chroni przed alergiami oraz oddychaniem nieświeżym powietrzem.

Filtry powietrza

Wiele osób mylnie łączy filtr powietrza z kabinowym. Tak naprawdę to jednak dwa, zupełnie odrębne elementy eksploatacyjne. Filtry te służą do oczyszczania powietrza przeznaczonego do stworzenia przez silnik odpowiedniej mieszanki spalania. Zatem mają bezpośredni wpływ na sposób pracy jednostki napędowej. Są bardzo precyzyjnie – usuwają z powietrza najmniejsze zanieczyszczenia mimo dużej intensywności pracy.

Filtry gazu

Filtry znajdą także zastosowanie w autach zasilanych gazem LPG. W tym przypadku służą do oczyszczania z zanieczyszczeń znajdujących się właśnie w nim. Są montowane pomiędzy wtryskiwaczami gazu a reduktorem i realizują swoją pracę w chwili, gdy paliwo znajduje się jeszcze w fazie lotnej. Filtry stosowane w autach z instalacją LPG należy wymieniać co około 10 000 - 15 000 km, aby w ten sposób chronić układ wtryskowy.

Zamów już dziś filtry w sklepie AWparts.pl

W ofercie naszego sklepu dostępne są różnego rodzaju produkty dla wymagających zmotoryzowanych, a wśród nich filtry hydrauliczne oraz inne modele przeznaczone do aut osobowych. Każdy rodzaj wymaga zachowania odpowiedniego interwału jego wymiany – tylko w ten sposób chronimy wszystkie podzespoły przed nadmiernym wyeksploatowaniem oraz przyspieszonym zużyciem. Z tego względu zapraszamy do ich zakupu. Wszystkie oryginalne filtry i inne części samochodowe poprawiające warunki pracy silnika są dostępne w atrakcyjnej cenie. Zapewniamy szybką realizację każdego zamówienia oraz pomoc w wyborze konkretnych produktów.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj