×
Data produkcji akumulatora - jak sprawdzić?

Czy data na akumulatorze ma znaczenie?

Zdecydowana większość podzespołów w samochodzie zużywa się wraz z eksploatacją pojazdu. Jednak są i takie, które starzeją się nawet wtedy, gdy nie są użytkowane i znajdują się poza samochodem - dotyczy to na przykład opon i właśnie akumulatorów. Te ostatnie tracą swoje pierwotne właściwości nie tyle pod wpływem upływu czasu, ale przede wszystkim z uwagi na nieprawidłowe warunki przechowywania, które przyczyniają się do zmian w składzie elektrolitu i uszkodzeń wewnętrznych. Niemniej data na akumulatorze ma znaczenie, ponieważ nie można z całą pewnością zakładać, że sprzęt był przechowywany zgodnie z zaleceniami producenta.

Data produkcji akumulatora a jego sprawność

Przyjmuje się, że akumulator zachowuje sprawność przez okres od 3 do 5 lat. Oczywiście nie brakuje kierowców, którzy muszą wymienić akumulator po upływie roku lub dwóch. Jednak są i tacy, którzy dzięki dobrym praktykom jeżdżą na tym samym akumulatorze przez 10 lat. Żywotność akumulatora zależy od jego jakości (co można utożsamiać z marką), sposobu eksploatacji samochodu oraz przeprowadzania przeglądów i zabiegów konserwacyjnych. Duże znaczenie ma również data produkcji akumulatora i sposób jego magazynowania. Źle przechowywane akumulatory mogą nie przetrwać roku eksploatacji, z kolei zadbana bateria wyprodukowana 2-3 lata temu może być równie sprawna jak nowa.

Jak sprawdzić datę produkcji akumulatora?

Przy zakupie akumulatora warto sprawdzić datę produkcji - oczywiście im późniejsza data, tym lepiej. Często można trafić na oferty sprzedaży tego samego akumulatora, w których cena różni się o 100-200 zł. Z dużym prawdopodobieństwem niższa cena wynika z wcześniejszej daty produkcji i/lub braku zachowania odpowiednich zasad przechowywania. Gdzie jest data produkcji akumulatora? Producenci umieszczają daty produkcji w różnych miejscach, więc trzeba po prostu poszukać kodu alfanumerycznego na obudowie akumulatora.

Niestety odcyfrowanie tego zapisu nie jest takie proste, ponieważ każdy producent stosuje własny system oznaczeń, a jego rozkodowanie wymaga zapoznania się ze specjalną tabelą. Jak sprawdzić datę produkcji akumulatora? Przykładowo w akumulatorach marki Varta i Bosch czwarta cyfra pierwszego kodu oznacza rok produkcji, zaś piąta i szósta określają miesiąc. Druga litera (i zarazem trzeci znak) służy do oznaczenia kraju produkcji. Zgodnie z tabelą początek kodu E4F340... oznacza, że akumulator został wyprodukowany we Francji w kwietniu 2023 roku. Z kolei kod 437 mówi nam, że akumulator wyprodukowano w styczniu 2024, zaś kod 274 widnieje na akumulatorze wyprodukowanym w czerwcu 2022 roku.

Data produkcji na akumulatorze - o czym pamiętać?

Producenci akumulatorów zwykle udzielają 2-letniej gwarancji na swoje urządzenia. Ponadto nieużywana bateria, która przez 2 lub 3 lata przeleżała w garażu, nie będzie tak samo sprawna jak nowy akumulator. Może się więc okazać, że akumulator jeszcze przed upływem roku będzie nadawał się tylko do wymiany. Stąd też do wszelkich "okazji cenowych" należy podchodzić ostrożnie. Przed zakupem warto sprawdzić, gdzie jest data produkcji akumulatora, a następnie odcyfrować kod. Najlepiej zaopatrywać się w profesjonalnych sklepach motoryzacyjnych, które sprowadzają produkty na bieżąco i mogą sobie pozwolić na przechowywanie akumulatora we właściwych warunkach.

Loading...