×
Czym czyścić plastiki w samochodzie?

Dlaczego warto dbać o plastiki w samochodzie?

Niestety plastikowe elementy mają to do siebie, że działają na kurz niczym magnes. Kurz szybko gromadzi się na desce rozdzielczej, w tunelu środkowym, w kratkach i innych zakamarkach. W efekcie samochód wygląda na zaniedbany, czego nie zmieni nawet lśniąca karoseria ani czysta tapicerka. W dodatku zalegający w plastikach kurz może sprawić, że podróż autem stanie się udręką dla osób cierpiących na alergię. Nieczyszczone zakamarki zapewniają również doskonałe warunki do rozwoju bakterii i grzybów, co z pewnością nikomu nie wyjdzie na zdrowie.

Domowe sposoby na czyszczenie plastików w samochodzie

Do mycia plastików można użyć domowych detergentów, np. płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie. Należy jednak unikać mocnych środków, które zawierają amoniak - takie specyfiki mogą doprowadzić do uszkodzenia lub zmatowienia tworzywa sztucznego. Ostrożnie też z octem, ponieważ niektóre tworzywa niezbyt dobrze znoszą jego działanie. Po domowe sposoby na czyszczenie plastików warto sięgać jedynie doraźnie, gdy nie ma pod ręką specjalistycznego środka. Zwykłe detergenty pomogą usunąć brud czy kurz, jednak nie zapewniają ochronnego działania.

Jak dbać o plastiki zewnętrzne w samochodzie?

W nadwoziu samochodu nie brakuje tworzyw sztucznych. Produkuje się z nich m.in. zderzaki, nadkola, atrapy chłodnicy, osłony na zderzak i klapę bagażnika, podszybia, kołpaki i relingi dachowe. Elementy te mogą ucierpieć w wyniku kolizji lub ekspozycji na światło słoneczne. Pod wpływem promieniowania UV tworzywo sztuczne może wyblaknąć czy nawet popękać, więc warto od czasu do czasu przeprowadzić kompleksową pielęgnację plastików zewnętrznych.

Czyszczenie plastików zewnętrznych

Zewnętrzne elementy z tworzyw sztucznych można umyć roztworem wody i szamponu samochodowego. Po naniesieniu środka myjącego należy zmyć go wodą i wytrzeć element do sucha mikrofibrą (zbyt szybkie zaschnięcie szamponu może doprowadzić do powstania smug). Chropowate elementy można wyszorować gąbką samochodową, zaś gładkie można umyć ściereczką z mikrofibry lub rękawicą myjącą. Do wyczyszczenia zakamarków (np. szczelin w grillu) można użyć szczotki z miękkim włosiem lub pędzla detailingowego.

Konserwacja i regeneracja plastików zewnętrznych

Po umyciu warto zabezpieczyć plastiki przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i innych czynników zewnętrznych (np. kwaśnych deszczów). Można w tym celu użyć preparatu w sprayu K2 Bono, który działa ochronnie, a dodatkowo nadaje połysk i przywraca głęboki kolor. Do zregenerowania elementów z tworzyw sztucznych można również użyć również specjalnej pasty do czernienia zderzaków. Preparat należy nanieść cienką warstwą, a następnie wypolerować za pomocą miękkiej szmatki. Żeby zabezpieczyć plastiki przed zarysowaniem czy trudnymi zabrudzeniami, można zastosować gumę w sprayu K2 Color Flex. Preparat tworzy na powierzchni elastyczną i odporną na skrajne temperatury powłokę ochronną, którą można w każdej chwili usunąć bez pozostawiania śladu.

Czyszczenie i konserwacja plastików wewnętrznych

Czym usunąć kurz i zabrudzenia z elementów plastikowych znajdujących się wewnątrz samochodu? Można wypróbować środek K2 Oskar w atomizerze. Preparat tworzy pianę, dzięki czemu nie spływa z powierzchni i można łatwo go usunąć wraz z rozpuszczonym brudem. Następnie warto zabezpieczyć deskę rozdzielczą, która jest szczególnie narażona na szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego. Można użyć do tego mleczka K2 Polo Protectant lub innego preparatu z filtrem UV. Tego typu środki są bardzo proste w stosowaniu – wystarczy nanieść je na czyszczoną powierzchnię, a następnie wypolerować do sucha miękką ściereczką.

Domowe środki czyszczące nie zabezpieczą deski rozdzielczej, kratek nawiewu czy tunelu środkowego przez osiadaniem kurzu. Wystarczy jednak zastosować środek do plastików o działaniu antystatycznym (np. Atas Plak), aby zapomnieć o kurzu na dłużej. Preparaty do konserwacji kokpitu często chronią również przed promieniowaniem UV, a ponadto pozostawiają ładny zapach i nabłyszczają plastik, więc z pewnością warto zaopatrzyć się w taki produkt. Oczywiście nie zawsze jest czas na kompleksową pielęgnację samochodu. Dlatego na co dzień wystarczy sięgnąć po nasączane chusteczki do kokpitu, które pomagają usunąć zabrudzenia i spowalniają osiadanie kurzu na plastikach.

Czym myć plastiki w samochodzie?

Do mycia i konserwacji elementów z tworzyw sztucznych najlepiej używać miękkich ściereczek z mikrofibry, które z pewnością nie zarysują czyszczonej powierzchni. Takie ściereczki przydadzą się szczególnie przy elementach wykończonych na wysoki połysk, które są bardzo podatne na zarysowania. Z kolei usuwanie kurzu ze szczelin (np. kratek nawiewu) ułatwi pędzel detailingowy z długim miękkim włosiem. Zabrudzenia z trudno dostępnych schowków (np. kieszeni w drzwiach, schowka w tunelu środkowym) można usunąć również za pomocą elastyny w żelu. To bardzo elastyczna masa, która dopasowuje się do kształtu szczeliny i zbiera na swojej powierzchni znajdujące się w środku zanieczyszczenia.

Loading...