×

Układ wentylacji

Układ wentylacji samochodu ma decydujący wpływ na jakość powietrza, którym oddycha kierowca oraz pasażerowie. Dbałość o wszelkie elementy wchodzące w jego skład jest kluczowa, jednak nie tylko ze względu na komfort, lecz także bezpieczeństwo oraz zdrowie. Przejrzyj wszystkie zamienne części do układu wentylacji dostępne w AWparts.pl, takie jak zawory nagrzewnic, silniki dmuchaw oraz rezystory dmuchaw.

Do czego służy układ ogrzewania w samochodzie?

Układ wentylacji samochodu tak naprawdę rozwinął się w chwili, gdy od samochodów osobowych oczekiwano nie tylko możliwości szybkiego przejazdu z punktu A do B, lecz także względnego komfortu. Podróżowanie autami bez systemów ogrzewania i wentylacji nie należało do komfortowych i to nie tylko w przypadku zimy.

Oczywiście ta pora roku dawała się we znaki najbardziej. Parujące szyby źle wpływały na bezpieczeństwo, a marznące dłonie oraz para wydostająca się z ust nie napawały optymizmem przed rozpoczęciem nieco dłuższej trasy. Grube ubrania krępowały ruchy, a obuwie z masywną podeszwą uniemożliwiało płynną jazdę i zmianę biegów. Sytuacja ta zupełnie zmieniła się wraz z nadejściem ogrzewania, początkowo za pomocą spalin. Nie były one jednak emitowane do wnętrza pojazdu – służyły do podgrzania wymiennika ciepła, czyli nagrzewnicy.

Ogrzewanie znane nam w obecnej formie trafiło do produkcji dopiero w latach 60. – do tego czasu jazda samochodem w chłodzie była jedyną możliwością samodzielnej podróży. Co prawda w międzyczasie konstruktorzy obmyślali nowe projekty. Były niestety niebezpieczne, niekomfortowe i niezbyt wydajne, a tym samym nie zagrzały wnętrz pojazdów na zbyt długo.

Układ wentylacji – do czego służy?

Układ wentylacji służy do wymuszenia obiegu powietrza we wnętrzu kabiny pasażerskiej, czyli wtłoczenia do niej świeżego tlenu z zewnątrz. Działanie to jest realizowane wieloetapowo i łączy się z zastosowaniem kilkudziesięciu różnych podzespołów o skonkretyzowanym działaniu i funkcjonalności. Co jednak ze zużytym powietrzem? Ucieka przez znajdujące się we wnętrzu mikroskopijne szpary, głównie z uwagi na podwyższone ciśnienie wskutek wtłaczania do wnętrza dużych ilości powietrza przez wentylator.

W ofercie naszego sklepu znajduje się szeroki wybór niezbędnych części do układu wentylacji, bez których wspomniana powyżej praca nie byłaby możliwa. Wszystkie elementy doskonale ze sobą współpracują i wzorowo spełniają swoją rolę, dlatego zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi produktami dostępnymi w tej kategorii.

Najważniejsze części do układu wentylacji samochodowej

W układzie wentylacji znajduje się wiele podzespołów, które działając wspólnie wymuszają obieg powietrza w kabinie pasażerskiej.

  • Podstawowym jest oczywiście wentylator ze specjalnie ukształtowanymi łopatkami, który zasysa powietrze z zewnątrz pojazdu, i przetłacza je aż do jego wnętrza.
  • Drugim równie istotnym podzespołem jest chłodnica, która służy do obniżania temperatury silnika. Temperatura nie musi jednak być odprowadzana do atmosfery – zimą służy do ogrzewania powietrza wtłaczanego przez wentylator do kabiny.
  • Filtr kabinowy jest przeznaczony do oczyszczania powietrza zaciągniętego przez wentylator z typowych zanieczyszczeń, pyłków, owadów, kurzu i innych.
  • Wśród pozostałych elementów warto wymienić kanały wentylacyjne, którymi tłoczone jest świeże powietrze, a także kratki nawiewu przeznaczone do sterowania jego przepływem.

Co oferujemy w sklepie AWparts.pl?

W sklepie AWparts.pl dostępne są przeróżne artykuły niezbędne do naprawy i konserwacji układu wentylacji. Wszystkie mają sprawdzone pochodzenie, wysoką jakość oraz wieloletnią trwałość, która wynika w głównej mierze z materiałów zastosowanych do ich produkcji. Oferujemy:

  • Zawory nagrzewnic – niezbędne w każdym układzie wentylacji, sterują jego pracą oraz przepływem powietrza, regulują jego ilość i ciśnienie.
  • Silniki dmuchaw – dmuchawy zasila się za pomocą silniczków, czyli stosunkowo niedużych podzespołów, które mają na celu sterowanie jego pracą podczas działania układu wentylacji.
  • Rezystory dmuchaw – również niezbędny element każdego układu wentylacji, który niestety często ulega różnym awariom, podobnie jak powyższe.

Zamów już dziś w naszym sklepie AWparts.pl poszczególne części do układu klimatyzacji, a w razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj