×

Układ elektryczny

Układ elektryczny w pojeździe pełni coraz więcej funkcji. W pierwszych etapach motoryzacji służył wyłącznie do realizacji podstawowych działań, np. zasilania oświetlenia lub silnika wycieraczek. Obecnie jednak wyposażenie elektryczne ma rozszerzoną funkcjonalność – poprawia bezpieczeństwo, komfort i radość z jazdy.

Przejrzyj wszystkie części do układu elektrycznego, takie jak kluczyki i stacyjki, gniazda zapalniczek, klaksony, bezpieczniki i wiele innych produktów, dostępnych w korzystnej cenie w AWparts.pl.

Do czego służy samochodowy układ elektryczny?

Nie bez powodu instalację elektryczną nazywa się jedną z głównych instalacji praktycznie każdego współczesnego pojazdu. Dziesiątki różnych podzespołów znajdujących się wśród jego elementów mają na celu zasilenie wszystkich odbiorników prądu i umożliwienie ich właściwej pracy w prawidłowych warunkach. Układy elektryczne zasilają przede wszystkim:

 • systemy bezpieczeństwa, np. ABS, kontrolę trakcji, kontrolę stabilności,
 • podzespoły niezbędne do kontynuowania jazdy, np. komputery pokładowe sterujące pracą silnika,
 • podzespoły w celu zapewnienia komfortu, np. elektrycznie sterowane fotele, lusterka,
 • oświetlenie pojazdu,
 • i wiele innych.

Jak zatem widać, układ ten zasila energią elektryczną w zasadzie wszystkie najważniejsze podzespoły każdego pojazdu, w tym te zapewniające bezpieczeństwo oraz komfort. Za dostarczenie prądu do odbiorników odpowiada akumulator, który magazynuje energię elektryczną wygenerowaną przez alternator w trakcie działania silnika. Alternator generuje prąd o napięciu 12 V, w przypadku aut osobowych, oraz 24 V w pojazdach ciężarowych.

Jakie części układu elektrycznego znajdziesz w sklepie AWparts.pl?

W naszym sklepie AWparts.pl dostępne są wyłącznie najwyższej jakości części zamienne w atrakcyjnych cenach, które z pewnością spełnią wszelkie oczekiwania współczesnych klientów. Wszystkie zostały przez nas precyzyjnie wyselekcjonowane, a tym samym cechują się korzystną relacją ceny do kosztów oraz doskonałymi parametrami użytkowymi.

Najważniejsze części do układu elektrycznego niezbędne w każdej instalacji elektrycznej

Oferujemy wyposażenie samochodowe do całego układu elektrycznego i zapłonu Twojego auta. Wszystkie produkty znajdują się na osobnych podstronach, na których widoczne są także opisy wraz ze szczegółowymi zdjęciami.

 • Stacyjki i kluczyki – te dwa elementy, które ściśle ze sobą współpracują, służą do uruchamiania zapłonu i rozrusznika. Ich działanie jest widoczne w zasadzie od razu po wejściu do pojazdu, kiedy to przekręcamy tradycyjny kluczyk w stacyjce lub nowoczesny wkładamy do odpowiedniego gniazda.
 • Wyposażenie elektryczne – w kategorii wyposażenia elektrycznego znajdują się między innymi gniazda zapalniczki, klaksony oraz podnośniki szyb, czyli wszystkie odbiorniki elektryczne, z którymi ma się styczność w kabinie pasażerskiej. To wyposażenie elektryczne, które najczęściej ulega różnego typu awariom.
 • Materiały instalacyjne – to kategoria, zawierająca głównie elementy niezbędne do naprawy układu elektrycznego auta, w tym bezpieczniki oraz kostki, złączki i klemy.
 • Obudowy akumulatorów – akumulatory to magazyny energii elektrycznej przeznaczone do zasilania wszystkich odbiorników. Na tej podstronie oferujemy obudowy, które stanowią ich niezbędną część.
 • Przekaźniki samochodowe – oferujemy również przekaźniki samochodowe, niezbędne do działania np. wycieraczek.
 • Centralne zamki – elementy te służą, jak sama nazwa wskazuje, do otwierania wszystkich drzwi za pomocą pilota lub poprzez otwarcie jednych drzwi głównych, zazwyczaj tych od strony kierowcy.

Poszczególne części sprawdzą się w autach firm:

 • Opel – Astra, Zafira, Vectra,
 • Citroen – C3 C4, C5,
 • Fiat – Bravo, Punto, Ducato, Panda,
 • Volkswagen – Touran, Passat, Golf,
 • i wielu innych.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj