×

Płyny eksploatacyjne

W tej kategorii oferujemy wyselekcjonowane płyny eksploatacyjne przeznaczone do aut osobowych, ciężarowych i specjalistycznych. Znajdziesz tu płyny chłodnicze, oleje hydrauliczne, płyny do wspomagania, płyny hamulcowe oraz różne dodatki uszlachetniające do olejów i paliw. Wszystkie pochodzą od renomowanych firm, takich jak K2 czy Febi. Każdy produkt jest oryginalny i dostępny w korzystnej cenie. Zadbaj o swój pojazd i już dziś złóż zamówienie!

Płyny eksploatacyjne dostępne w sklepie AWparts.pl

Płyn eksploatacyjny w każdym aucie pełni kilka bardzo istotnych funkcji, które zależą przede wszystkim od przeznaczenia konkretnego specyfiku. Jedne chronią silnik przed nadmiernym zużyciem, drugie poprawiają pracę przekładni mechanicznych, a jeszcze inne umożliwiają działanie hydraulicznego systemu wspomagania. Warto je poznać bliżej.

Płyn hamulcowy

Płyny eksploatacyjne w samochodzie pełnią przede wszystkim funkcję zabezpieczającą, a płyny hamulcowe są jednymi z nich. Służą do przenoszenia ciśnienia hydraulicznego, dlatego stanowią niezbędny dodatek do wszystkich samochodów, w których hamowanie jest wspomagane hydraulicznie. Układ hamulcowy bez zastosowania odpowiedniej jakości płynu o właściwej temperaturze wrzenia, lepkości czy ochrony przed korozją, nie mógłby w odpowiedni sposób spełnić wszystkich jego zadań. Warto wybrać odpowiedni płyn hamulcowy na podstawie wymagań producenta danego auta pamiętając, że praktycznie żadne się ze sobą nie mieszają (poza pewnymi wyjątkami).

Olej silnikowy

Olej silnikowy to w zasadzie najważniejszy płyn eksploatacyjny, który chroni silnik przed wieloma niebezpieczeństwami, które pojawiają się ze względu na jego charakterystykę pracy. Przede wszystkim jednostka silnikowa w trakcie pracy generuje mnóstwo ciepła na skutek tarcia elementów mechanicznych o siebie. Aby zniwelować zbyt wysoką temperaturę i zmniejszyć tarcie, stosuje się w najnowszych autach olej syntetyczny, w nieco starszych półsyntetyczny, mineralne z kolei zaleca się do samochodów najstarszych. Oleje silnikowe dzielimy także ze względu na ich lepkość letnią oraz zimową.

Płyn chłodzący

Jak wspomnieliśmy wyżej, użycie oleju mineralnego, półsyntetycznego czy syntetycznego nie wystarczy do zmniejszenia temperatury panującej w jednostce. Niezbędny okaże się układ chłodniczy. Jego celem jest utrzymanie optymalnej temperatury pracy silnika, która wynosi przeważnie około 90 stopni Celsjusza. Obecnie w samochodach najpopularniejsze jest chłodzenie cieczą, a właściwie płynem chłodniczym, który doskonale odbiera ciepło z silnika.

Oleje hydrauliczne i do skrzyni biegów

Skrzynie biegów, szczególnie automatyczne, składają się z wielu ściśle współpracujących ze sobą części, które również wymagają precyzyjnego smarowania. Oleje do skrzyni biegów są optymalnie lekkie i zapewniają perfekcyjne warunki pracy wszystkim podzespołom, biorącym udział w zmianie przełożeń i przenoszeniu momentu obrotowego na wał.

Płyny do wspomagania

Bez wspomagania kierownicy produkowane obecnie ciężkie auta byłyby bardzo trudne w prowadzeniu. Z tego względu w naszym sklepie znajdziesz przeróżne płyny do wspomagania, które zapewniają precyzyjną pracę całemu układowi kierowniczemu i będą chronić go przed przyspieszonym zużyciem.

Dodatki do olejów i paliw

Dodatki do olejów i paliw to kategoria zawierająca stosunkowo nowe produkty, które powstały w celu zniwelowania zgubnego wpływu użytkowania samochodu w nieodpowiedni sposób, np. przez poprzedniego właściciela. Ponadto niska jakość oleju napędowego oraz benzyny w naszym kraju sprawia, że jednostki napędowe pracują w coraz mniej optymalnych dla siebie warunkach. Z tego względu oferujemy dodatki do olejów i paliw do czyszczenia wtryskiwaczy, regeneracji filtrów cząstek stałych i wiele innych.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj