×

Układ chłodzenia silnika

Układ chłodzenia silnika dba o utrzymanie optymalnej temperatury roboczej we wnętrzu jednostki napędowej. Jego sprawność jest kluczowa w kwestii żywotności całego silnika, dlatego wszystkie uszkodzone elementy i podzespoły warto wymieniać tak szybko, jak to możliwe. Oferujemy takie części do układu chłodzenia silnika, jak uszczelki, czujniki temperatury płynu, wentylatory chłodnicy, króćce głowicy, chłodnice, przewody układów chłodzenia oraz gałki i mieszki.

Czym jest układ chłodzenia silnika?

Układ chłodzenia silnika spalinowego służy, jak sama nazwa wskazuje, do chłodzenia silnika, czyli obniżania jego temperatury w trakcie intensywnej pracy. Temperatura we wnętrzu jednostki napędowej może znacznie wzrosnąć nie tylko podczas dynamicznej jazdy, lecz także w trakcie typowego i standardowego użytkowania danego auta – nie trzeba do tego wysokiej temperatury zewnętrznej oraz sprzyjających warunków pogodowych. Oznacza to, że zawsze warto go zabezpieczyć i na czas wymieniać wszelkie podzespoły, mające swój udział w procesie schładzania silnika.

Najważniejsze podzespoły i części do układu chłodzenia silnika

 • Uszczelki – podzespół ten służy do uszczelniania np. czujnika temperatury wody. Ma postać o-ringa, który należy dobrać na podstawie średnicy zewnętrznej i wewnętrznej, grubości i materiału zastosowanego do jego produkcji.

 • Czujniki temperatury płynu chłodniczego – każdy kierowca powinien stale kontrolować wartość temperatury wody krążącej w układzie chłodzenia silnika. Niezbędny okaże się między innymi czujnik temperatury, bez którego chłodzenie silnika nie byłoby możliwe.

 • Wentylatory chłodnicy – podczas stania w korku czy na postoju nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednio dużej ilości powietrza na wymiennik ciepła. W takiej sytuacji niezbędny okaże się wentylator chłodnicy, który wtłacza powietrze na wymiennik i montuje się go z przodu pojazdu.

 • Króćce głowicy – element ten nazywany przez wielu mechaników jako kołnierz przewodu płynu chłodzącego, bardzo często ulega uszkodzeniom nawet w trakcie typowej eksploatacji.

 • Chłodnice – w naszym sklepie AWparts.pl znajdziesz także kompletne chłodnice oraz elementy mocowania, dzięki którym można ją osadzić we właściwym miejscu bez przeprowadzania charakterystycznych i niepewnych w efekcie modyfikacji.

 • Przewody układów chłodzenia – oferujemy także węże i rurki przewodów chłodzenia, w tym także te, które montuje się w zbiorniczku wyrównawczym. Akcesoria te muszą mieć odpowiednio wysoką jakość, aby na długo zapewniały dobrą pracę i stuprocentową szczelność.

 • Pozostałe – oferujemy także mocowanie chłodnicy, w tym gumy, śruby-odpowietrzniki oraz wloty powietrza i zapinki zderzaka.

Czym się kierować podczas zamawiania wybranych produktów?

Każdy produkt znajdujący się w kategorii części do układu chłodzenia silnika powinien mieć odpowiednio wysoką jakość. Podzespoły niskiej klasy szybko się psują i mogą już po kilku tygodniach od montażu nadawać się do naprawy. Z tego względu w naszym sklepie oferowane są wyłącznie auto części zamienne i oryginalne najwyższej klasy. Znajdziesz u nas także płyn chłodniczy, zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego, a także preparaty do automatycznej skrzyni biegów. Poszczególne części pasują do aut takich jak:

 • Citroen,

 • Ford,

 • Peugeot,

 • Audi,

 • BMW,

 • Mercedes,

 • Volkswagen,

 • i wielu innych.

W opisie każdego produktu znajduje się informacja na temat sposobu montażu, cech technicznych czy pasujących modeli aut. W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo – z łatwością udzielimy wyczerpujących informacji na temat wszystkich produktów dostępnych w naszej ofercie.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj