×
Co ile wymieniać olej w aucie?

Po co się wymienia olej w samochodzie?

Każdy kierowca zgodzi się z tym, że olej silnikowy ma kluczowe znaczenie dla żywotności jednostki napędowej. Środek smarny zmniejsza tarcie pomiędzy współpracującymi ze sobą elementami, co przekłada się na mniejsze obciążenie części silnika. Zastosowanie oleju jest konieczne dla zachowania bezpiecznej temperatury pracy, by nie doszło do jej przegrzania jednostki napędowej. Olej chroni również przed korozją i odkładaniem się zanieczyszczeń, a także uszczelnia silnik i wycisza jego pracę. Wszystko to sprawia, że jednostka napędowa zużywa się wolniej (a raczej w normalnym tempie) i nie jest podatna na kosztowne awarie.

Wróćmy jednak do naszego pytania. Po co się wymienia olej w samochodzie? Warto pamiętać, że silnik naturalnie zużywa pewne ilości oleju, jednak ubytek powyżej 200-300 ml na 1000 km (lub 500 ml na 1000 km w autach z dużym przebiegiem) wymaga już sprawdzenia przyczyny. Ponadto wraz z przejechanymi kilometrami olej stopniowo traci pierwotne właściwości smarne i chłodzące. Na jakość oleju wpływa również sposób eksploatacji samochodu, przy czym szczególnie niekorzystne jest przemieszczanie się po mieście na krótkich dystansach. Pogorszenie właściwości oleju to także efekt działania jednostki napędowej, co jest widoczne zwłaszcza w nowoczesnych silnikach o niskiej pojemności skokowej.

Co ile wymieniać olej w samochodzie?

Skoro wiadomo już, po co się wymienia olej w samochodzie, to teraz pora odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule tego artykułu. Jak często wymieniać olej silnikowy? Zgodnie z zaleceniami specjalistów olej warto wymieniać po przejechaniu 10-15 tys. kilometrów, lecz nie rzadziej niż raz na rok. Taki interwał czasowy jest odpowiedni dla samochodów eksploatowanych na co dzień, zarówno w ruchu miejskim, jak i na dłuższych dystansach. Kierowcy którzy nie są pewni, co ile wymieniać olej w aucie, mogą również zajrzeć do instrukcji pojazdu. Producenci samochodu podają, jakiego oleju używać i jak często należy do wymieniać.

Co ile wymieniać olej w nowym aucie?

Obecnie producenci samochodów zalecają wymianę oleju rzadziej niż co 10-15 tys. kilometrów. W instrukcji często można znaleźć informację, że z pierwszą wymianę oleju można wstrzymać się, aż auto osiągnie przebieg 20-35 tys. kilometrów. Jednak takie zalecenia sprawdzają się jedynie wówczas, gdy samochód jeździ ze stałą prędkością i na długich dystansach (czyli głównie po autostradach i drogach ekspresowych). W pojazdach eksploatowanych w mieście lub w dość agresywny sposób olej ulega degradacji znacznie szybciej. W takim razie co ile wymieniać olej w nowym aucie?

  • Kierowcy, którzy jeżdżą głównie po mieście (co wiąże się m.in. z korkami, częstymi zmianami prędkości), powinni wziąć pod uwagę pierwszą wymianę oleju jeszcze przed przejechaniem 10 tys. kilometrów.
  • W samochodzie eksploatowanym zarówno w mieście, jak i na drogach szybkiego ruchu (jazda mieszana) warto wymienić olej po przejechaniu 15 tys. kilometrów.
  • Jeżeli kierowca przemieszcza się głównie poza miastem i na długich trasach, wówczas pierwsza wymiana oleju może nastąpić po przejechaniu 20 tys. kilometrów.

Niektórzy mechanicy na pytanie: "Co ile wymieniać olej w nowym aucie?", odpowiedzą, że najlepiej zrobić to od razu po wyjechaniu z salonu dealera. Dlaczego? Otóż pierwsza wymiana oleju ma służyć do wypłukania z układu pozostałości produkcyjnych, tj. opiłków metalu czy brudu. 

Co ile wymieniać olej w aucie - pytania internautów

Tempo zużywania się oleju silnikowego zależy w dużej mierze od techniki jazdy (spokojna/dynamiczna) oraz warunków eksploatacji samochodu (jazda miejska/jazda mieszana/jazda na dłuższych dystansach). Jednak kierowcy często mają wątpliwości również wtedy, gdy samochód jest wyposażony w instalację gazową. Co ile wymieniać olej w aucie w zależności od ww. czynników? Poniżej podajemy odpowiedzi na często powtarzające się pytania internautów.

  • "Jak często wymieniać olej, gdy jeżdżę głównie na długich trasach?" - przy pokonywaniu długich dystansów można wymieniać olej co 15-20 tys. kilometrów.
  • "Co ile wymieniać olej w benzynie?" - tutaj wystarczy stosować się do ogólnych zaleceń, czyli wymieniać olej co 10-15 tys. kilometrów lub raz do roku.
  • "Co ile wymieniać olej, gdy jeżdżę głównie po mieście i często stoję w korkach?" - przy jeździe miejskiej zalecany interwał czasowy wymiany oleju wynosi 7-10 tys. kilometrów.
  • "Co ile wymieniać olej w aucie z LPG?" - w samochodach wyposażonych w instalację gazową zaleca się wymieniać olej po przejechaniu 10 tys. kilometrów (nie rzadziej niż raz w roku).
  • "Czy przy dynamicznej jeździe trzeba wymieniać olej częściej?" - tak, w tym przypadku warto wymieniać olej tak często jak przy jeździe miejskiej (7-10 tys. kilometrów).
  • "Co ile wymieniać olej w samochodzie z napędem 4x4?" - jeżeli auto jest użytkowane w warunkach terenowych należy wymieniać olej co 5-7 tys. kilometrów. 
  • "Jak często wymieniać olej w amerykańskim aucie?" - w niektórych przypadkach amerykańskie silniki (np. z grupy Chryslera) wymagają wymiany co 5-8 tys. kilometrów. 

Wielu kierowców zastanawia się również "co ile wymieniać olej w automacie?". Otóż w tym przypadku najlepiej przestrzegać interwału czasowego określonego przez producenta lub ogólnych zaleceń specjalistów. Warto mieć na uwadze, że odpowiedzi znalezione w sieci dotyczą oleju do skrzyni biegów, a nie oleju silnikowego. W tym przypadku zalecane interwały czasowe mogą wynosić od 30 tys. do 100 tys. kilometrów w zależności od rodzaju skrzyni automatycznej. 

Jak często wymieniać olej typu long life?

Jak sama nazwa podpowiada, oleje typu long life starzeją się wolniej niż standardowe oleje silnikowe. Tego typu środki zawierają więcej dodatkowych składników, które chronią przed szybką degradacją oleju i mają korzystny wpływ na jego właściwości czyszczące. Producenci deklarują, że na olejach long life można pokonać nawet 30-40 tys. kilometrów bez szkody dla silnika. W takim razie co ile wymieniać olej w aucie, jeśli korzystamy z takich środków? To kwestia indywidualna, która zależy m.in. od stanu silnika, stylu jazdy, warunków terenowych i dróg, po których najczęściej porusza się kierowca. Oleje long life charakteryzują się lepszymi właściwościami od zwykłych, jednak to nie znaczy, że można sobie pozwolić na dwukrotne wydłużenie interwałów czasowych wymiany oleju.  

Co ile wymieniać olej w aucie - podsumowanie

W nowoczesnych samochodach zaleca się wymianę oleju silnikowego po przejechaniu 30 tys. kilometrów lub raz w roku. Jednak olej może stracić swoje właściwości wcześniej, np. z uwagi na stan jednostki napędowej, styl jazdy czy warunki terenowe. W takim razie co ile wymieniać olej w samochodzie? Najlepiej robić to nie rzadziej niż co 10-15 tys. kilometrów, choć w niektórych przypadkach olej warto wymieniać jeszcze częściej. Przy każdej wymianie oleju należy założyć również nowy filtr oleju. W przeciwnym razie nowy olej szybko ulegnie zanieczyszczeniu, co przyspieszy jego zużycie.

Loading...