×
Jak zlikwidować nieprzyjemny zapach w samochodzie?

Co może być przyczyną brzydkiego zapachu w samochodzie?

Najpierw trzeba ustalić, co jest przyczyną nieprzyjemnej woni unoszącej się w samochodzie. Z dymem papierosowym nie ma większego problemu. Łatwo go zidentyfikować, a jego źródłem może być nieopróżniona popielniczka lub elementy tapicerowane (tkaniny bardzo dobrze chłoną zapachy). Jednak jeśli kierowca nie pozwala na palenie w aucie i nie kupił auta od palacza, wówczas znacznie trudniej znaleźć przyczynę brzydkiego zapachu.

Mogą to być resztki jedzenia, opakowania po fast foodach, zawieruszone zakupy spożywcze, pleśń, zużyty filtr kabinowy, nieczyszczona klimatyzacja. Zdarza się, że źródłem niepożądanego aromatu są substancje, które wsiąkły w podłogę lub tapicerkę foteli, np. wymiociny, mleko, mocz kota lub psa, a nawet... woda po karpiu.

Zlokalizowanie źródła nieprzyjemnego zapachu w aucie 

Jeżeli przyczyna brzydkiego zapachu jest nieznana lub niewidoczna na pierwszy rzut oka, trzeba sprawdzić cały samochód wraz z bagażnikiem. Najlepiej uzbroić się w mocną latarkę i po kolei sprawdzać każdy element, zwracając baczną uwagę na podejrzane plamy, resztki czy śmieci.

Warto dokładnie obejrzeć tapicerkę: fotele, boczki w drzwiach i podsufitkę. Następnie trzeba wyjąć dywaniki i sprawdzić je pod światło. Potem należy obejrzeć podłogę, zaglądając pod fotele i do każdego zakamarka. Następnie trzeba zajrzeć do kieszeni w drzwiach i każdego schowka w kabinie (na desce rozdzielczej, w tunelu środkowym). Należy również zajrzeć pod maskę, ponieważ źródłem brzydkiego zapachu mogą być zgniłe liście i zanieczyszczenia zalegające w podszybiu, a nawet martwe zwierzę.

Dokładne czyszczenie wnętrza samochodu

Jeżeli zapach wsiąkł w tapicerkę lub nie można zlokalizować jego źródła, nie pozostaje nic innego jak porządne wysprzątanie samochodu w środku. Najlepiej użyć do tego chemii motoryzacyjnej, ponieważ domowe detergenty mogą odbarwić tkaninę. Warto sięgnąć po preparaty wytwarzające pianę, ponieważ wówczas łatwiej usunąć zabrudzenia wraz z resztkami środka czyszczącego.

W zależności od rodzaju tapicerki można zastosować np. środek K2 Tapis do tkanin i tworzyw sztucznych lub środek do czyszczenia ekoskór Colourlock. Plastiki można umyć np. za pomocą środka K2 Oskar. Przyda się również miękka szczotka przeznaczona do czyszczenia skór i tekstyliów, ściereczka z mikrofibry i gąbka.

Podczas generalnych porządków trzeba również wysprzątać schowki i wyszorować popielniczkę. Nie można również pominąć dywaników. Należy dokładnie je wyprać (można użyć środka do tapicerki lub plastików) i wysuszyć. Podłogę trzeba odkurzyć i umyć - można użyć do tego odkurzacza przemysłowego z giętką ssawką i chemii samochodowej, odkurzacza piorącego lub myjki parowej (tu już bez detergentów). W razie zauważenia śladów pleśni można zastosować preparat pleśniobójczy. Żeby odświeżyć podsufitkę, najpierw trzeba odkurzyć materiał, a następnie umyć go za pomocą myjki parowej lub ściereczek z mikrofibry i specjalnego preparatu do bonetowania.

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji

Jeżeli źródłem problemu będzie wentylacja bądź klimatyzacja, wówczas niemiła woń stęchlizny będzie szczególnie wyczuwalna po włączeniu silnika i uruchomieniu nawiewu. Żeby pozbyć się brzydkiego zapachu, warto zacząć od wyczyszczenia kratek nawiewu - można użyć do tego szczotki z długim włosiem lub pędzla detailingowego. Następnie należy wymienić filtr kabinowy, który zatrzymuje stałe zanieczyszczenia przedostające się przez zewnętrzne kratki. Na koniec warto udać się do serwisu na czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji. Zabieg można również przeprowadzić samodzielnie za pomocą środków do czyszczenia klimatyzacji, np. K2 Klima Fresh lub Caramba Perfekt Klima.

Neutralizatory zapachu

Zdarza się i tak, że brzydki zapach pojawił się nagle, ale za chwilę trzeba ruszać w drogę i nie ma czasu na generalne sprzątanie samochodu. W tej sytuacji najlepiej dobrze wywietrzyć samochód, a następnie zastosować neutralizator zapachów w sprayu (np. Erla One Shot). Lepiej nie używać zwykłego odświeżacza samochodowego, który jedynie maskuje zapachy. W przeciwnym razie zapachy zmieszają się ze sobą i powietrze we wnętrzu samochodu będzie nie do zniesienia. Jeżeli nie mamy pod ręką absorbera zapachów, można włożyć do auta miseczkę wypełnioną żwirkiem dla kota, kawą lub sodą oczyszczoną. 

Zapobieganie brzydkim zapachom w aucie

Intensywny, niemiły zapach w aucie jest bardzo uciążliwy. W skrajnych przypadkach może prowokować wymioty, wywołać ból głowy czy zaburzać percepcję kierowcy. Warto zatem przestrzegać pewnych prostych zasad, dzięki którym w przyszłości nie trzeba będzie szukać źródła brzydkiego zapachu ani z nim walczyć.

Sposoby na zapobieganie nieprzyjemnym zapachom w aucie:

  • stosowanie pochłaniaczy wilgoci,
  • unikanie palenia papierosów w aucie,
  • regularne opróżnianie i mycie popielniczki,
  • dokładne usuwanie opakowań po jedzeniu i resztek,
  • regularne sprzątanie wnętrza,
  • dokładne sprawdzanie bagażnika po zakupach,
  • regularne zaglądanie pod maskę,
  • regularna wymiana filtra kabinowego (raz na rok lub co 15 tys. km),
  • regularne czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji.

Usuwanie brzydkich zapachów z auta - profesjonalne metody

Zdarza się, że nawet po usunięciu bezpośredniej przyczyny i dokładnym wysprzątaniu samochodu fetor nadal jest wyczuwalny. W tej sytuacji może pomóc ozonowanie wnętrza auta. Taki zabieg można wykonać samodzielnie za pomocą ozonatora lub w myjni samochodowej. Ozonowanie należy przeprowadzić w zamkniętym samochodzie i z włączonym nawiewem. Innym sposobem jest rozprowadzenie środka odkażającego metodą ultradźwiękową, w wyniku której preparat zmienia stan skupienia z ciekłego w lotny. Jeżeli zapach wsiąkł w tapicerkę i nie można usunąć go ręcznym czyszczeniem, warto skorzystać z usługi prania ekstrakcyjnego.

Loading...