×
Jak prawidłowo dobrać wycieraczki samochodowe?

Kiedy trzeba wymienić wycieraczki na nowe?

Wycieraczki zachowują pełną sprawność przez około 6 miesięcy. Po tym czasie można zauważyć stopniowe zużywanie się gumy, co skutkuje m.in. słabszym zbieraniem wody i zanieczyszczeń z powierzchni szyby. W zbyt długo używanych wycieraczkach pióra mogą się odkształcać, a szkielet może nie zapewniać odpowiedniego docisku do szyby.

Poza tym pióra wycieraczek mogą ulec uszkodzeniu, np. wskutek oderwania przymarzniętych wycieraczek od szyby. Po czym można rozpoznać, że wycieraczki nadają się do wymiany? Oto kilka najczęstszych symptomów:

  • "skrzypienie" wycieraczek podczas pracy;
  • pozostawianie smug, zacieków na szybie;
  • zamglenie szyby po użyciu wycieraczek;
  • brak płynności ruchów (pióra przeskakują lub wibrują);
  • słaba widoczność przez szybę pomimo działania wycieraczek;
  • nierównomierne oczyszczenie szyby;
  • widoczne uszkodzenia gumy.

Dlaczego pióra wycieraczek wymagają regularnej wymiany?

Ograniczona widoczność to podstawowy problem, z jakim zmagają się kierowcy, którzy jeżdżą latami na tym samym komplecie wycieraczek. Zużyte pióra dają się we znaki szczególnie podczas złych warunków pogodowych, gdy przednia szyba tonie w strugach deszczu albo rzęsistych opadach śniegu. Nawet lekki deszcz stanowi duże zagrożenie po zmroku, gdy krople wody na szybie odbijają refleksy z ulicznych i samochodowych świateł.

Poza tym pióra wycieraczek usuwają również błoto i inne zanieczyszczenia, więc w razie nagłego zabrudzenia kierowca musi zatrzymać się i samodzielnie oczyścić szybę. Warto również pamiętać, że zużyta guma może w trakcie jazdy oddzielić się od pióra i wówczas wachlująca wycieraczka zarysuje przednią szybę.

Typy wycieraczek samochodowych 

Osoby, które rozglądają się za nowym kompletem wycieraczek, mają do wyboru trzy rodzaje:

  • szkieletowe,
  • bezszkieletowe (płaskie) i
  • hybrydowe.

Należy jednak mieć na uwadze, że w samochodzie wyposażonym w tradycyjne wycieraczki z metalowym stelażem na ogół nie można zamontować wycieraczek płaskich. Niektóre wycieraczki płaskie są jednak wyposażone w adapter, który umożliwia zamontowanie ich na zaczepach przystosowanych do wycieraczek szkieletowych. Z kolei w aucie z bezszkieletowymi wycieraczkami można bez przeszkód założyć wycieraczki tradycyjne lub hybrydowe.

Czym różnią się poszczególne typy wycieraczek? Oto najważniejsze cechy:

  • wycieraczki szkieletowe składają się z metalowego stelaża, do którego przymocowane jest gumowe pióro;
  • wycieraczki bezszkieletowe (płaskie) mają bardziej jednolitą budowę i składają się z elastycznego pióra, które ciasno przylega do szyby;
  • wycieraczki hybrydowe są wyposażone w zabudowany szkielet zintegrowany z piórem. 

Prawidłowy dobór wycieraczek samochodowych

Przed zakupem nowego kompletu należy wziąć pod uwagę wymienione wyżej typy wycieraczek i wybrać model kompatybilny z autem. Najmniej za taką wymianę zapłacą osoby, które kupują wycieraczki szkieletowe - komplet może kosztować zaledwie 30 zł. Wycieraczki bezszkieletowe są droższe, ale wyglądają bardziej nowocześnie, pracują ciszej i przylegają do szyby na całej długości piór (co przekłada się na skuteczniejsze zbieranie wody i zanieczyszczeń). Z kolei wycieraczki hybrydowe cenione są m.in. za wygląd, trwałą konstrukcję i efektywność czyszczenia. 

Prawidłowy dobór wycieraczek samochodowych wymaga również sprawdzenia rodzaju zaczepu montażowego w aucie. Istnieje wiele różnych typów mocowań, w tym: bagnet, śruba, hak, mocowania typu A, B, C, D, E, F, G i K. Większość mocowań ma również swoje podtypy oznaczone cyfrą, dlatego należy brać pod uwagę pełne oznaczenie. Rodzaj zaczepu montażowego należy sprawdzić w instrukcji samochodu, a następnie dobrać do niego wycieraczki bazujące na danym systemie. 

Pozostaje jeszcze pytanie, jak dobrać rozmiar wycieraczek do samochodu? Wycieraczki są wyposażone w pióra różnej długości i nowy komplet trzeba dobrać na wzór dotychczasowego. Zalecaną długość piór można sprawdzić w instrukcji samochodu. Kupując wycieraczki przez internet, zazwyczaj można skorzystać z pomocy obsługi sklepu lub wyszukiwarki, która umożliwia dopasowanie produktu w zależności od marki, modelu i daty produkcji pojazdu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Loading...