-
Skontaktuj się z nami: kontakt@awparts.pl
-
Zadzwoń do nas: 516 563 165
Podkategorie
Znaleziono 36 wyników.
Do czego służą wycieraczki samochodowe?
Wycieraczki samochodowe są przeznaczone do zbierania wody oraz różnych nieczystości z powierzchni zewnętrznej szyby czołowej, która zawsze powinna lśnić czystością. Wszelkie zabrudzenia, które mogą zmniejszyć widoczność kierowcy na wprost, są niezwykle niebezpieczne i warto ich unikać. Wystarczy zazwyczaj cyklicznie umyć szybę za płynu do spryskiwaczy, jeśli jest brudna od kurzu, błota bądź ptasich odchodów, lub też samą wodą, gdy np. pada deszcz bądź sypie śnieg. Dysza spryskiwaczy jest zatem niezbędnym elementem sprawnego systemu oczyszczania szyb.
Charakterystyka pracy sprawia tych elementów eksploatacyjnych sprawia niestety, że pióra wycieraczek samochodowych są narażone na bardzo szybkie zużycie. Całe urządzenie składa się (w widocznej z zewnątrz części) ze stalowych ramion, do których przymocowane są gumowe pióro. Powinno ono jak najdokładniej przylegać do szyby całą swoją długością, aby ściągać zanieczyszczenia z całej jej powierzchni. To także główna przyczyna szybkiego zużycia. Gumowy element niszczy się w trakcie eksploatacji od pracy na sucho, przy kontakcie z piaskiem, a także podczas użytkowania np. w trakcie, gdy szyba pokryta jest lodem i twardym śniegiem.
Wycieraczki samochodowe – sposób działania
Z reguły w każdym współcześnie produkowanym samochodzie znajdują się dwie wycieraczki – jedna ze strony kierowcy i druga od strony pasażera, zazwyczaj znacznie krótsza niż ta pierwsza. Oczywiście elementy te należy wprowadzić w ruch. Czynność ta realizowana jest przez silniczki umieszczone na końcu ich konstrukcji np. na podszybiu w pojazdach osobowych lub na podsufitce w autach ciężarowych.
Wycieraczką steruje się za pomocą pokręteł lub dźwigni znajdujących się przy kolumnie kierowniczej. Kierowca może ustawić tryb pracy:
- cykliczny (przerywany), który polega na uruchamianiu i wyłączaniu się piór co kilka sekund;
- ciągły powolny, idealny do lekkich opadów deszczu;
- ciągły średni, który najlepiej wybrać podczas lekkich opadów deszczu w trakcie szybkiej jazdy;
- ciągły szybki, najlepszy do zastosowania w przypadku szybkiej jazdy i intensywnej ulewy.
Najpopularniejsze warianty wycieraczek samochodowych
Pióra wycieraczek samochodowych różnią się pomiędzy sobą głównie ich konstrukcją. Różni się zarówno samo ramię wycieraczek, czyli podstawowy element konstrukcyjny, jak i sposób pracy.
- Tylne wycieraczki samochodowe – niektóre samochody, szczególnie te z pionową tylną szybą, np. hatchbacki i auta typu SUV, mogą mieć z tyłu dodatkową wycieraczkę, która ma usuwać z niej nadmiar wody i zanieczyszczeń. Jest potrzebna głównie ze względu na pionowe ustawienie szyby, przez co osiadają na niej wszystkie nieczystości znajdujące się na nawierzchni drogowej. Są znane w środowisku zmotoryzowanych także jako wycieraczki szkieletowe ze względu na swoją charakterystyczną budowę.
- Wycieraczki płaskie – to bezprzegubowe ramię wycieraczek, których stelaż jest zespolony w jedną całość z roboczą częścią. Dzięki temu są minimalistyczne i doskonale wyglądają w każdym aucie, nie wywołują także turbulencji oraz związanych z nimi hałasów. Ponadto doskonale przylegają do szyby w każdym rejonie.
- Wycieraczki hybrydowe – nowoczesne ramię wycieraczek, które łączy charakterystykę obu powyższych wariantów w jedną całość. Takie pióra wyglądają nowocześnie, lecz także pasują do praktycznie wszystkich aut znajdujących się na naszym rynku.
W naszym sklepie oferujemy wycieraczki do aut:
- Audi – A4, A6, A8,
- SEAT – Ibiza, Leon, Cordoba,
- Volkswagen – Golf, Passat, Sharan,
- Peugeot – 206, 306, 406,
- i wielu innych.