×
Tłumiki samochodowe sportowe i fabryczne – jakie są ich zalety i wady

Tłumiki samochodowe są elementem układu wydechowego samochodu, który pełni ważną funkcję – zapewnia sprawne i bezpieczne działanie pojazdu. Głównym zadaniem tłumików jest redukcja hałasu i przetwarzanie spalin, powstających podczas spalania paliwa. Właściwy dobór tłumika jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na wydajność auta i komfort jazdy. Istnieją różne rodzaje tłumików, każdy z nich ma swoje zalety i wady. Dlatego właśnie dziś przyjrzymy się im nieco bliżej i zastanowimy się, jakie są ich mocne i słabsze strony.

Jak działa tłumik samochodowy?

Zacznijmy jednak może od tego, jak działa tłumik. W początkowej część składa się rury dolotowej, która prowadzi spaliny z silnika do tłumika. Wewnątrz tłumika znajduje się komora. Jest ona specjalnie zaprojektowane tak, aby rozpraszać, tłumić i odbijać fale dźwiękowe wewnątrz, dzięki czemu dźwięk wydobywający się z auta nie jest tak uciążliwy.

Poza tym tak jak wspomnieliśmy, jego poszczególne elementy działają oczyszczająco na powstałe spaliny. Każdy kraj ma określony normy, mówiące o tym, jak mogą one zostać bezpiecznie wydalone do środowiska.

Jakie są rodzaje tłumików samochodowych?

Tłumiki samochodowe można podzielić na różne rodzaje. Dziś wyróżnimy sobie 3 z nich:

  • Tłumiki fabryczne, znane też jako standardowe, są uznawane za podstawowe i montuje się je fabrycznie w większości samochodów. Wyróżnia je ich stosunkowo niska cena i łatwa dostępność, co zdecydowanie jest ich ogromnym plusem!
  • Tłumiki sportowe są z kolei dedykowane dla kierowców, którzy chcą poprawić wydajność swojego samochodu. Zaprojektowano je tak, aby zwiększyć przepływ powietrza i zapewnić lepszą jakość dźwięku. Warto również wspomnieć, że tłumiki tego typu są naprawdę trwałe!
  • Istnieje jeszcze trzeci rodzaj tłumików – redukujące hałas. Będą one strzałem w dziesiątkę dla wszystkich tych, których celem jest zmniejszenie poziomu hałasu i poprawienie komfortu jazdy.

Jakie zalety mają tłumiki fabryczne?

Tak jak pisaliśmy, są one bardzo przyjazne dla portfela. Niska cena jest zdecydowanie jedną z ich głównych zalet. Wpływa ona także na łatwą dostępność tych produktów. Najczęściej bez problemu otrzymasz je wielu sklepach samochodowych i sieciach części zamiennych, co oznacza, że kierowcy nie muszą tracić czasu na poszukiwanie odpowiedniego tłumika.

Warto też wspomnieć, że ich instalacja jest nieskomplikowana. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznego sprzętu, co oznacza, że można je łatwo zamontować w domowym garażu. Jednak jeśli nie czujesz się na siłach na takie zabiegi, zwrócić się do fachowców!

Jakie słabsze strony mają tego typu produkty?

Chociaż tłumiki standardowe mają wiele zalet, istnieją również pewne wady tych produktów. Niektóre modele są niskiej jakości, zwłaszcza te najtańsze. Wszystko przez to, że nierzadko są one wykonane z tańszych i niskogatunkowych materiałów, co skutkuje tym, że szybciej się zużywają. Oznacza to, że niekiedy trzeba je wymienić, co jest dodatkowym kosztem. Nie poprawiają one także wydajności pojazdu, tak jak robią to tłumiki sportowe.

Tłumiki samochodowe sportowe i ich mocne strony

Wiesz już, że tłumiki sportowe to doskonała opcja dla kierowców, którzy chcą poprawić wydajność swojego samochodu. Są one zaprojektowane, aby zwiększyć moc i moment obrotowy silnika, co pozwala na szybsze i bardziej dynamiczne prowadzenie pojazdu.

Kolejną zaletą tłumików sportowych jest ich większa trwałość. Wykonano je z wytrzymałych materiałów, takich jak stal nierdzewna. Oznacza to, że są odporne na korozję i przy właściwy użytkowaniu zostaną ze swoim właścicielem na dłużej.

Tłumiki sportowe charakteryzuje też lepszy dźwięk. W porównaniu z tłumikami standardowymi dają głębszy i mocniejszy odgłos, co dla niektórych jest ogromny plusem. Chyba każdy z nas kojarzy charakterystyczny dźwięk sportowego auta!

To musisz wiedzieć, wybierając tłumik tego typu!

Niestety, tłumiki te mają również swoje wady, które warto poznać przed zdecydowaniem się na ten produkt. Są one droższe niż tłumiki standardowe, co oznacza, że kierowcy inwestują więcej pieniędzy, aby je kupić.

Warto również wiedzieć, że ich montaż jest nieco bardziej wymagający. Do instalacji potrzebna jest specjalistyczna wiedza i umiejętności. Kierowcy, którzy nie mają doświadczenia w tej dziedzinie, muszą zlecić instalację specjalisty, co znów niestety zwiększa koszty.

Słabszą stroną tłumików sportowych jest także możliwość utraty gwarancji producenta. Instalacja ich niekiedy prowadzi do niezgodności z warunkami gwarancji na cały pojazd. Niestety oznacza to, że kierowcy tracą upoważnienie do skorzystania z niej w przypadku problemów z samochodem, ponieważ dokonano w nim modyfikacji.

Zalety tłumików redukujących hałas

Chcielibyśmy na chwilkę również pozostać przy tłumikach redukujących hałas. Jak ich sama nazwa wskazuje, mają one za zadanie redukcje dźwięku emitowanego przez samochód. Zdecydowanie wpływa to na komfort podczas jazdy, ponieważ kierowca może się lepiej skupić na bezpiecznym prowadzeniu pojazdu.

Zaletą tłumików redukujących hałas jest też możliwość uzyskania dodatkowych korzyści związanych z prawem. W niektórych krajach istnieją surowe przepisy dotyczące hałasu emitowanego przez pojazdy. Zainstalowanie tłumika tego typu pomoże kierowcom z tych państw uniknąć kar i zapewnić, że ich samochód spełnia wymagania prawne.

Czy tłumiki redukujące hałas mają słabsze strony?

Znów niestety pojawia się tutaj kwestia związana z finansami. Wysoka cena takiego tłumika jest jednym z głównych powodów, dla których niektórzy kierowcy nie decydują się finalnie na jego zakup. Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość utraty gwarancji producenta, tak samo, jak w przypadku tłumików sportowych.

Jak więc wybrać idealny tłumik dla siebie?

Jak nietrudno się domyślić, wybór odpowiedniego tłumika dla swojego samochodu jest bardzo ważną decyzją. Aby wybrać odpowiedni, należy zastanowić się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Tłumiki samochodowe fabryczne to dobre rozwiązanie, kiedy poruszasz się samochodem po mieście i masz standardowe potrzeby jako kierowca. Jeśli chcesz poprawić wydajność i dźwięk swojego samochodu, warto rozważyć tłumik sportowy. Dla innych z kolei ważne jest zmniejszenie poziomu hałasu i poprawa komfortu jazdy. Stąd też w takiej sytuacji lepszym wyborem może być tłumik redukujący hałas.

Pamiętaj jednak, że w każdym przypadku niezwykle istotna jest bezpieczna i fachowa instalacja tej części. Tłumik zawsze powinien pasować również do średnicy rury dolotowej. Tylko wtedy zapewnisz bezpieczeństwo podróżującym, a sam tłumik zostanie z Tobą na długie lata.

FAQ:

  • Jak działa tłumik samochodowy?

Rura dolotowa prowadzi spaliny z silnika do komory wewnątrz tłumika. Komora tłumika została specjalnie zaprojektowana tak, aby rozpraszać, tłumić i odbijać fale dźwiękowe wewnątrz, zmniejszając uciążliwość dźwięku wydobywającego się z samochodu. Tłumiki samochodowe mają również funkcję oczyszczania spalin, aby spełniały normy emisji danego kraju.

  • Jakie są rodzaje tłumików samochodowych?

Tłumiki standardowe są podstawowymi tłumikami montowanymi fabrycznie w większości samochodów. Z kolei tłumiki sportowe są przeznaczone dla kierowców, którzy chcą poprawić wydajność swojego samochodu. Ostatnie to tłumiki redukujące hałas i mają za zadanie zmniejszenie poziomu hałasu i poprawę komfortu jazdy.

  • Jakie są zalety tłumików fabrycznych?

Po pierwsze, są one przyjazne dla portfela, ponieważ ich cena jest bardzo atrakcyjna. Poza tym bez problemu otrzyma się je w sklepach z częściami do aut. Ich instalacja jest nieskomplikowana i można je łatwo zamontować w domowym garażu. Jednak dla tych, którzy nie czują się na siłach, zawsze mogą skorzystać z usług fachowców.

  • Jakie są mocne strony tłumików sportowych?

Są zaprojektowane w celu poprawy wydajności samochodu poprzez podnoszenie mocy silnika i jego momentu obrotowego, co przekłada się na szybsze oraz bardziej dynamiczne prowadzenie pojazdu. Są też wykonane z materiałów, takich jak stal nierdzewna, dzięki czemu są odporne na korozję. Sprawiają, że z auta wydobywa się także charakterystyczny dźwięk.

Loading...