×
Jak wymienić baterię w pilocie samochodowym? Poradnik krok po kroku

Z kluczykiem samochodowym do czynienia ma każdy kierowca w zasadzie codziennie, a już z całą pewnością zawsze podczas wsiadania i wysiadania ze swojego pojazdu. To niewielkie akcesorium służy bowiem do otwierania oraz zamykania samochodu, lecz także do jego uruchamiania. Istotna jest zatem jego sprawność, gdyż awarie mogą prowadzić nawet do unieruchomienia naszego pojazdu. Czy bateria w pilocie jest trudna w wymianie? Czy wymaga dużej wiedzy? Odpowiadamy!

Kluczyki samochodowe – niezbędne akcesorium motoryzacyjne

Kluczyk samochodowy do niedawna większości z nas kojarzył się wyłącznie z niewielkim, stalowym grotem, którym można było otworzyć zarówno drzwi samochodu, jak i uruchomić w nim zapłon. Chwilę później do powszechnego użytku wszedł centralny zamek, zazwyczaj sterowany z drzwi kierowcy, a jeszcze później – kluczyki bezprzewodowe, które przed kierowcami otworzyły mnóstwo możliwości. Wszystkie sprowadzają się zarówno do bezpieczeństwa, jak i w pewnym stopniu także codziennego komfortu.

  • Komfort

Nowoczesne kluczyki wykorzystywane w motoryzacji przede wszystkim podnoszą codzienny komfort każdego zmotoryzowanego. Wcześniej musiał on jeden z kluczyków wsunąć do zamka w drzwiach, aby w efekcie otworzyć także całą resztę drzwi, podczas gdy obecnie, aby otworzyć drzwi, wystarczy kliknąć jeden z przycisków znajdujących się na obudowie w kluczyku samochodowym. Co więcej – kluczyki mają także więcej innych funkcji. Można za ich pomocą otworzyć bagażnik, bez grzebania w kabinie pasażerskiej w celu poszukiwania przycisku odpowiadającego za ten aspekt. Można również otworzyć okna lub je zamknąć, zazwyczaj przytrzymując klawisz odpowiadający za odryglowanie lub ryglowanie drzwi, a nawet zdalnie wyzwalać syrenę alarmową.

  • Bezpieczeństwo

W nowoczesnych kluczykach samochodowych w dalszym ciągu co prawda znajduje się grot, lecz służy on przeważnie wyłącznie w celach czysto awaryjnych, np. do otwarcia drzwi po wyładowaniu się akumulatora, który odpowiada za obsługę siłowników elektrycznych. Za otwarcie drzwi odpowiadają w tym przypadku osobne przyciski otwierania i zamykania. To dużo bezpieczniejsze rozwiązanie, gdyż kluczyki zdalne są znacznie trudniejsze w skopiowaniu na szybko. Standardowy grot można sklonować bardzo łatwo, gdyż proces ten z reguły nie zajmuje więcej niż kilka-kilkanaście minut i odłożyć oryginalne kluczyki na swoje pierwotne miejsce. Ponadto bezprzewodowe kluczyki upowszechniły i usystematyzowały kwestię immobilizerów w samochodach.

Pilot samochodowy – czy ma wady?

Bezprzewodowe piloty samochodowe są komfortowe i nowoczesne, lecz także w pewnych ściśle określonych okolicznościach mogą stawać się źródłem dużych problemów związanych przede wszystkim, nomen omen, z bezpieczeństwem. 

Niestety, ale kluczyki bezprzewodowe, szczególnie w wersji typu Keyless Go, nie bywają zbyt bezpieczne ze względu na możliwość odblokowania samochodu praktycznie zdalnie. W jaki sposób? Kluczyk tego typu stale emituje fale, które powinny w założeniu zostać odczytane przez odbiorniki pojazdu wyłącznie w momencie zbliżenia się do niego przez właściciela. 

Niestety fakt ten wykorzystują amatorzy cudzej własności – podnoszą moc sygnału i otwierają samochód bez użycia żadnych narzędzi. Auto z kolei błędnie zakłada, że jego właściciel znajduje się tuż obok, podczas gdy w rzeczywistości być może śpi we własnym domu.

Jak zasilany jest pilot samochodowy?

Piloty samochodowe to urządzenia elektroniczne, co prawda o bardzo małej mocy, lecz w dalszym ciągu podatne na wiele uszkodzeń w trakcie ich aktywnej eksploatacji. Pilot zasilany jest za pomocą niewielkiej baterii, która powinna w założeniu wystarczyć na minimum kilka aktywnej eksploatacji. Czas ten jednak może się znacznie skrócić. Zazwyczaj dzieje się to ze względu na awarię, czasami z powodu zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury, a czasami z fabrycznego defektu baterii. Na wytrzymałość baterii wpływ ma również oczywiście częstotliwość użytkowania.

Praktycznie wszystkie urządzenia są wyposażone w baterie litowo-manganowe, które cechują się bardzo dobrą wytrzymałością i sprawdzoną, pewną technologią ich produkcji. Mimo że zapewniają zazwyczaj około 4 lat użytkowania, to zazwyczaj tracą swoje napięcie oraz pojemność znacznie wcześniej.

Oczywiście nie zawsze na wymianie baterii się kończy po tych czterech latach. Najnowsze modele ładują kluczyk cały czas indukcyjnie w trakcie eksploatacji samochodu, co oznacza, że jego właściciel nie musi przeprowadzić procesu wymiany baterii samodzielnie lub zlecać tego działania u elektryka samochodowego.

Bateria w pilocie – zapalny punkt awarii

Piloty do samochodów zazwyczaj ulegają uszkodzeniom ze względu na mechaniczne awarie, które uniemożliwiają ich pracę lub tylko ją częściowo upośledzają. Jakie objawiają się problemy z pilotami? Przede wszystkim:

  • brakiem możliwości otwarcia klapy bagażnika,
  • brak możliwości odblokowania pojazdu,
  • błędami spowodowanymi brakiem kontaktu komputera pokładowego z immobilizerem,
  • potrzebą kilkukrotnego klikania w każdy przycisk,
  • sukcesywnie spadającego zasięgu.

To tylko kilka z wielu rezultatów uszkodzonego pilota samochodowego, jednak nie są jedyne. Różnice występują głównie ze względu na konstrukcję pilota – najnowocześniejsze piloty mają dodatkowe wyświetlacze, które np. wskazują ilość paliwa w baku czy zasięg w przypadku samochodów elektrycznych. W takich przypadkach brak baterii może spowodować znacznie więcej kłopotów, na czele z błędami systemowymi lub brakiem możliwości ustabilizowania połączenia pilota z samochodem.

Największym problemem jest rozsynchronizowanie kluczyka z komputerem, co oznacza, że trzeba go zakodować ponownie. Jeszcze większy kłopot mają osoby, które zbyt długo zwlekały z wymianą baterii uszkodzonej – często taka sytuacja kończy się jej wylaniem, a tym samym brakiem możliwości naprawy kluczyka. A to w przypadku najnowocześniejszych pilotów może oznaczać naprawę o wartości od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

Bateria w pilocie samochodowym – jak ją wymienić bez użycia dodatkowych środków?

Jeśli przycisk zamykania lub otwierania nie działa, praca pilota wydaje się nieskoordynowana lub niezgodna z informacjami znajdującymi się w instrukcji obsługi auta, warto wymienić baterię. Praca ta wcale nie jest tak trudna i można ją bez problemu wykonać samodzielnie, jednak w dalszym ciągu mimo wszystko wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług autoryzowanych serwisów. Nie jest to jednak wymagane – wszystko możesz zrobić w domu, samodzielnie i bez użycia dodatkowych narzędzi, oszczędzając w ten sposób setki złotych. Rozładowana bateria to nie jest koniec świata – udowadniamy to nieco niżej.

  • Oceń pilota z zewnątrz

Bateria w pilocie zawsze umieszczona jest w zupełnie innym miejscu, nawet w obrębie produktów wyłącznie jednego producenta. Z tego względu warto poznać jego budowę jeszcze przed podjęciem pierwszych prac – uchronisz się w ten sposób od wielu nieprzyjemnych niespodzianek. Poszukaj w sieci informacji na temat sposobu otwierania swojego kluczyka i nie działaj siłowo. Bardzo często o sposobie otwierania kluczyka wiele mówi konstrukcja elementów obudowy. Oceń, czy nie widzisz specjalnych wgłębień, w które ewidentnie pasują akcesoria montażowe.

  • Otwórz pilota

Umieść kluczyk na płaskich, równym podłożu i przejdź do jego demontażu. Pilota można z łatwością otworzyć za pomocą wąskich akcesoriów, w tym śrubokrętów, wyjmaków do tapicerek, a nawet w niektórych przypadkach małych monet. Nie siłuj się z nimi nadmiernie – użycie zbyt dużej siły w stosunku do łamliwego i kruchego plastiku zazwyczaj zwiastuje niemałe problemy. Zwykle rezultatem jest rozsunięcie się obu elementów obudowy.

  • Ostrożnie wyciągnij płytkę elektroniczną

W tym etapie wystarczy odseparować płytkę elektroniczną. Czasami jest to wymagane np. w starszych pojazdach, w których bateria w pilocie znajduje się bezpośrednio pod płytką, przez co wymagane jest jej odłączenie od zewnętrznej części obudowy. Nie jest to trudne zadanie, wymaga jednak precyzji.

  • Zdemontuj baterię

W tym etapie koniecznie zdemontuj baterię z płytki. Wystarczy z reguły podważyć ją niewielkim śrubokrętem lub nożykiem, ewentualnie wyjmakiem. Zrób to bardzo delikatnie i z wyczuciem – niektóre uchwyty trzymające baterię na swoim miejscu są dość kruche i można z łatwością je uszkodzić. Koniecznie zapamiętaj prawidłową polaryzację – oszczędzisz sobie w ten sposób mnóstwo nerwów wynikających ze złożenia pilota w nieprawidłowy sposób.

  • Kup nową baterię

Sprawdź koniecznie oznaczenie baterii i kup kompatybilny model. Zazwyczaj można je z łatwością kupić w każdym sklepie motoryzacyjnym w bardzo niskiej cenie, zwykle wynoszącej mniej niż 10,00 zł.

  • Zamontuj baterię

Zamontuj baterię w sposób odwrotny do demontażu, czyli wsuń ją w odpowiedni slot lub podważ łapki i ustaw w prawidłowym miejscu. Warto w tym etapie po raz ostatni zwrócić uwagę na polaryzację – zazwyczaj oznaczenia są niewielkie i dość słabo widoczne, przez co dobrze jest się upewnić jeszcze raz przed ostatecznym zamknięciem pilota.

  • Złóż pilot

To ostatni etap, dzięki któremu kluczyki samochodowe z pewnością wrócą do życia. Wystarczy złożyć pilota w sposób odwrotny do jego demontażu, czasami trzeba użyć nieco siły, aby dwie oddzielne części obudowy połączyły się w jedną całość, po czym skręcić je ze sobą niewielką śrubką, jeśli z kolei ta występowała.

Sprawdź koniecznie, czy pilot samochodowy działa od razu po złożeniu, oceń jego wszystkie funkcje oraz ogólne działanie, przesuń się również nieco dalej od samochodu i sprawdź, czy ma odpowiedni zasięg.

Co się liczy podczas wymiany baterii w kluczyku samochodowym?

Wymiana baterii nie jest skomplikowana ani wymagająca, warto jednak przeprowadzić ją z odpowiednio dużą precyzją, gdyż zniszczenie urządzenia może spowodować bardzo duże koszty. Zawsze całą pracę warto wykonywać w dobrze doświetlonych pomieszczeniach, na równym podłożu i mieć pod ręką tackę, na którą można odłożyć różne elementy montażowe. Dzięki temu nie zgubisz najmniejszych elementów, bez których złożenie pilota ponownie nie byłoby możliwe.

Jak zatem widać, rozładowana bateria to nie problem – można ją wymienić we własnym zakresie, co należy do prostszych czynności serwisowych. Producenci samochodów dodatkowo ułatwiają ten proces, dlatego z reguły na ten temat znajduje się mnóstwo informacji w instrukcji obsługi danego pojazdu.

FAQ:

  1. Bateria w pilocie samochodowym się rozładowała – co teraz?

Bateria w pilocie samochodowym jest stosunkowo prosta – wystarczy go otworzyć, wyciągnąć baterię lub zdemontować płytkę elektroniczną, po czym włożyć nową baterię na swoje miejsce wraz z płytką i wreszcie ponownie zamknąć całą obudowę. Poszczególne etapy wymiany są proste i szybkie, dlatego z ich realizacją nikt nie powinien mieć zbyt dużego problemu.

  1. Do czego służy bateria w pilocie?

Pilot samochodowy to niewielkie akcesorium przeznaczone do ryglowania i odryglowywania drzwi auta oraz uruchamiania go, zasilane za pomocą wymiennej baterii lub ładowanego akumulatora. Z baterią wyładowaną lub uszkodzoną nie da się wykonać żadnej z tych czynności, w tym także uruchomienia auta i kontynuowania jazdy.

  1. Czy da się wymienić baterię w pilocie samochodowym samodzielnie?

Rozładowana bateria to nie jest koniec świata, gdyż tak naprawdę jej wymiana nie powinna zająć więcej niż kilka-kilkanaście minut. Wystarczy otworzyć obudowę, wyciągnąć starą baterię, założyć nową i złożyć pilot.

Loading...