×
Jak dobrać odpowiedni akumulator do swojego samochodu?

Akumulator w samochodzie ma podstawowy wpływ na funkcjonalność oraz działanie praktycznie każdego współczesnego pojazdu, kumuluje bowiem energię elektryczną powstałą w trakcie jazdy i magazynuje ją w ogniwach do późniejszego wykorzystania. Można za jej pomocą zasilić różne pokładowe odbiorniki, w tym radio oraz ładowarki samochodowe, lecz także te bardziej istotne podzespoły elektryczne, w tym pompy czy oświetlenie w trakcie postoju. Jak wybrać odpowiedni model akumulatora? Czym się kierować? Odpowiedzi na te pytania są zależne od wielu zmiennych, jednak znajdziesz je w poniższym artykule.

Do czego służy akumulator samochodowy?

Akumulator samochodowy to podstawa sprawnego działania każdego pojazdu, w którym znajdują się odbiorniki elektryczne. To oznacza, że znajduje się obecnie w praktycznie każdym – coraz ciężej o model pozbawiony układu elektrycznego. Prąd, który zauważamy jako kierowcy wyłącznie w przypadku najbardziej prozaicznych odbiorników, w tym np. ładowarek, zapalniczki czy kamerki samochodowej oraz radia, służy także w bardziej istotnych celach. Należy do nich np. rozrusznik, który służy do uruchamiania auta, układ zapłonowy, czy też oświetlenie przednie i tylne, z którego czasami korzysta się także w przypadku pozostawienia auta na postoju.

Na użytkowanie auta ma wpływ przede wszystkim pojemność akumulatora, lecz także dziesiątki innych parametrów, które mogą definiować to, czy podzespół ten będzie w stanie zapewnić odpowiednią pracę wszystkich odbiorników elektrycznych danego pojazdu. Z tego względu tak istotne jest, aby dobór akumulatora był poprzedzony wieloma pytaniami oraz czytaniem instrukcji.

Akumulator samochodowy – najważniejsze parametry techniczne i rodzaje

Na rynku można znaleźć wiele modeli akumulatorów, którymi można uzupełnić w zasadzie każdy samochód poruszający się po naszych drogach. Producenci starają się oferować swoim klientom coraz lepsze rozwiązania w coraz niższej cenie, kluczowym kryterium wyboru powinna być jednak technologia jego produkcji. To ona ma wpływ na to, czy dany akumulator można zastosować w przypadku np. auta z systemem start stop, czy też nie.

  • Akumulatory kwasowe

Są najpopularniejsze na rynku, co wcale jednak nie oznacza, że najlepsze. Ich zdecydowanie największą zaletą jest oczywiście bardzo niska cena, która wynika głównie z konkurencyjności na rynku. Wadą natomiast niewielka trwałość, przez co akumulator kwasowy dość szybko traci swoją pierwotną pojemność i wymaga wymiany na nowy. Zatem często oszczędności wynikającego z jego zakupu bywają jedynie pozorne i złudne.

  • Akumulatory żelowe

To akumulatory o nieco wyższej odporności na użytkowanie, co oczywiście ma odzwierciedlenie w cenie zakupu. Trwałość jednak uzasadnia wyższy koszt, gdyż akumulator tego typu sprawdzi się doskonale także w przypadku samochodów oraz motocykli użytkowanych wyczynowo w bardzo trudnych warunkach.

  • Akumulatory krzemowe

To modele znacznie wytrzymalsze niż powyższe, lecz także, co jest bezpośrednio związane z procesem ich produkcji, zdecydowanie droższe w zakupie. Ich podstawowym wyróżnikiem względem urządzeń innego typu jest pełna wytrzymałość na większość trudnych warunków eksploatacji, w tym na duże wstrząsy, uderzenia czy nawet silne drgania o dużej lub niskiej częstotliwości. Ponadto nie wymagają zbyt wielu zabiegów konserwacyjnych, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku ich użytkowania w samochodach eksploatowanych np. wyczynowo.

  • Akumulatory AGM

Konstrukcyjnie bardzo przypominają standardowe akumulatory żelowe, różnią się jednak od nich przede wszystkim zastosowaniem w procesie ich produkcji elektrolitu znajdującego się w pojedynczych, szklanych matach.

Jak zatem widać, każdy typ akumulatora czymś się różni i ma zarówno wady, jak i zalety. Wszystko oczywiście sprowadza się głównie do ceny zakupu oraz częstotliwości konserwacji.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie akumulatora?

Zakup akumulatora bywa dość trudny ze względu na dużą liczbę dostępnych modeli oraz ich zupełną różnorodność, przez co większość klientów ma duże kłopoty podczas ostatecznego zakupu. Część z nich posiłkuje się informacjami zawartymi w instrukcji, a część stara się zasięgnąć języka u sprzedawcy lub u innych użytkowników danego modelu auta. Jeśli jednak chcesz wziąć sprawy w swoje własne ręce, oceń:

  • Rodzaj silnika – każdy silnik wymaga zupełnie różnych akumulatorów. Duże jednostki napędowe diesla ze względu na wysoki moment obrotowy najlepiej współpracują ze wzmocnionymi akumulatorami najwyższej klasy.
  • Pojemność akumulatora – to kolejne kryterium wyboru. Akumulator powinien mieć pojemność odpowiadającą wymaganiom samochodu względem ilości prądu przeznaczonego do zasilenia pokładowych odbiorników. Wartość tę podaje się w amperogodzinach i im jest wyższa, tym pojemniejszy jest akumulator.
  • Warunki eksploatacji – użytkowanie auta w trudnych warunkach środowiskowych sprawia, że jego właściciel musi wybrać odpowiedni typ akumulatora. Dla przykładu taksówkarze wybierają modele o dużej pojemności, dzięki którym mogą dogrzewać się lub chłodzić czy też słuchać radia przy wyłączonym zapłonie przez wiele godzin.
  • Typ pojazdu – samochody osobowe są produkowane przez różne koncerny, które mają także różne oczekiwania względem akumulatorów. Warto sprawdzić wymagania producenta auta, znajdujące się przeważnie w instrukcji obsługi.
  • Żywotność – z reguły żywotność można ocenić dopiero po awarii akumulatora, jednak nie zawsze. Producenci starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując np. znacznie dłuższą gwarancję.
  • Cena – również ten parametr warto brać pod uwagę, lecz nie powinno się go oceniać jako podstawę i fundament. Bywa tak, że akumulator najtańszy w zakupie będzie najdroższy w użytkowaniu i np. ulegnie awarii w chwilkę po jego zainstalowaniu.

Zalecenia producenta – fundament prawidłowego zakupu

Podczas dokonywania zakupu warto także zwrócić uwagę na wytyczne producenta względem tego elementu eksploatacyjnego. Sprawdź je głównie w instrukcji użytkownika, w której znajduje się szereg informacji na temat optymalnych, zalecanych akumulatorów do danego modelu auta, a nawet silnika. Nieodpowiednie baterie mogą generować mnóstwo problemów, na czele z uszkodzeniem kluczowych odbiorników elektrycznych. Wśród istotnych informacji znajduje się np. polecana pojemność baterii, mocowania, położenie biegunów, a także napięcie, czasami również rozmiar fizyczny w przypadku samochodów z ograniczoną ilością wolnej przestrzeni.

Podsumowanie – czyli na co zwrócić uwagę przy zakupie akumulatora?

Warto przed zakupem akumulatora sprawdzić i przeczytać instrukcję użytkownika – jeśli jej nie masz w formie drukowanej, przejrzyj sieć – wiele osób skanuje dokumentację i wrzuca ją do internetu w zasadzie bezpłatnie.

Koniecznie oceń rodzaj akumulatora, w tym jego zgodność z oczekiwaniami producenta, parametry, takie jak pojemność oraz napięcie czy rozmiar fizyczny, a także miejsce montażu. Warto także zapoznać się z okresem eksploatacji, który to każdy producent wyszczególnia w swoich danych technicznych.

Tak czy inaczej – to zalecenia producenta zawsze warto traktować jako najistotniejsze i starać się kupić model polecany przez producenta samochodu. W razie pytań – skontaktuj się z wieloma sklepami. Część z nich ma w swojej ofercie wszystkie warianty, w tym akumulatory kwasowo ołowiowe, żelowe i AGM, a także ogromną wiedzę, dzięki której mogą rozjaśnić wiele zawiłości związanych np. z tym, czym jest absorbent glass mat oraz do czego służy elektrolit. Zwracając uwagę na ceny, pamiętaj – nie zawsze aspekt ten jest najważniejszy, a wręcz często przeszkadza podczas dokonywania świadomego, odpowiedzialnego wyboru.

Zwróć także uwagę na recykling akumulatorów, gdyż podzespołów tych nie można ot tak wyrzucić w pierwszym lepszym miejscu. Zazwyczaj wystarczy je oddać sprzedającemu podczas zakupu nowego egzemplarza.

FAQ:

  • Jak wybrać odpowiedni akumulator?

Aby wybrać odpowiedni akumulator, warto ocenić jego kompatybilność z danym modelem samochodu, sprawdzić jego napięcie oraz pojemność, a także konstrukcję. Istotna jest także zgodność z wymaganiami danego producenta samochodu.

  • Jakie są najpopularniejsze rodzaje akumulatorów?

Wśród wielu najpopularniejszych rodzajów akumulatorów warto wymienić modele kwasowe, żelowe, krzemowe oraz AGM. Wszystkie zapewniają pewną żywotność, lecz różnią się np. wytrzymałością na wstrząsy.

  • Jak dobrać akumulator do swojego auta na podstawie danych producenta?

Aby wybrać odpowiedni akumulator, warto przeczytać instrukcję danego samochodu i zatrzymać się na podstronie dotyczącej materiałów eksploatacyjnych, w tym akumulatorów. Warto, aby produkty te były zawsze zgodne z wytycznymi – tylko wtedy możesz mieć pewność, że akumulator będzie miał optymalne parametry dla wybranego modelu samochodu.

Loading...