×

Środki do czyszczenia samochodu

Stworzone przez: Eryk Piskorek W kategorii: Kategoria Dodane: Komentarze: 0 Polubienia: 270

Utrzymanie pojazdu w idealnym stanie technicznym to nie wszystko – warto również poświęcić mu nieco uwagi w kwestii stanu wizualnego. Środki do czyszczenia samochodu różnią się składem i zastosowaniem oraz parametrami technicznymi, przez co ich użytkowanie może niektórym początkującym zmotoryzowanym wydawać się trudne. To jednak tylko pozory. Chętnie pomożemy w wyborze najlepszych środków do pielęgnacji samochodu, w tym do czyszczenia wnętrza pojazdu oraz jego karoserii i szyb.

Środki do czyszczenia samochodu z zewnątrz – na jakie się zdecydować?

Środki przeznaczone do czyszczenia auta z zewnątrz różnią się przede wszystkim składem oraz przeznaczeniem, dlatego wyboru warto dokonać na podstawie opisu i informacji poszczególnych producentów. Niektóre specyfiki mogą być uniwersalne i sprawdzić się zarówno do mycia szyb, jak i karoserii, a inne mają działanie sprecyzowane np. usuwają konkretny rodzaj zabrudzenia, np. resztki owadów.

  • Do usuwania brudu – kosmetyki samochodowe przeznaczone do mycia auta z zewnątrz mają na celu usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, które gromadzą się na karoserii w trakcie użytkowania auta. Może to być typowe błoto, czasami nagromadzony kurz. Warto kupić szampon, którym można umyć całe auto oraz płyn do szyb, zapobiegający powstawaniu smug podczas mycia szklanych powierzchni.
  • Do zabezpieczenia karoserii na kolejne miesiące – umytą karoserię warto zachować w dobrym stanie na jak najdłużej. Specjalnie do tego celu służą woski, którymi można zabezpieczyć lakier i wyrównać jego powierzchnię. Mikropowłoka, czyli bardzo cienki film, zmniejszy ryzyko przywierania brudu i umożliwi spłukiwanie zanieczyszczeń samą wodą.

Autokosmetyki do wnętrza – warto dbać także o kabinę

To właśnie we wnętrzu przebywamy najczęściej, dlatego i o kabinę warto dbać tak samo, jak o karoserię. Niestety zapomina o tym wiele osób, które poświęcają całe swoje siły oraz czas na utrzymanie karoserii w stanie bliskim ideału, podczas gdy tak naprawdę dla kierowcy powinno liczyć się przede wszystkim wnętrze auta.

  • Do usunięcia zabrudzeń – warto w przypadku foteli i boczków drzwi sięgnąć po autokosmetyki przeznaczone do konserwacji tapicerki, dzięki którym można odzyskać jej kolor, usunąć zarazki oraz brud, a także zabezpieczyć na wiele kolejnych miesięcy. Środki różnią się przede wszystkim przeznaczeniem – te do skóry mają inne działanie niż te do materiałów, np. mikrofibry. Nie można pominąć plastików. Do przywrócenia głębi ich koloru oraz usunięcia kurzu czy odbić palców warto zastosować ściereczki i aerozole.
  • Zabezpieczające preparaty do czyszczenia samochodu z wewnątrz – większość preparatów do mycia plastików ma w swoim składzie dodatki, które zmniejszają przywieranie brudu do pokrytych nimi powierzchni. Część z nich zwiększa także głębię koloru, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku czarnych elementów wewnętrznych. Można posiłkować się np. specyfikiem przeznaczonym zapobiegającym nadmiernemu parowaniu szyb, jak i pochłaniaczami wilgoci. Warto także upewnić się, czy dany produkt działa antystatycznie.

Preparaty do mycia samochodu to nie wszystko – sięgnij po pomocne akcesoria

Wiele osób utożsamia mycie samochodu i utrzymanie go w znakomitym stanie wizualnym przede wszystkim z wielogodzinną, żmudną, ciężką i wyczerpującą pracą ręczną. To prawda, ale tylko w pewnym stopniu. Większość początkujących zmotoryzowanych zapomina o tym, jak ważne są dodatki, którymi można ułatwić sobie całą pracę. Część z nich zmniejsza zmęczenie, a inne mogą zupełnie zmienić sposób pracy nad konkretnym elementem i sprawić, że wykonywanie poszczególnych czynności stanie się bardziej komfortowe! Właśnie z tego względu akcesoria i przybory są równie ważne, jak same preparaty do mycia samochodu.

  • Rękawice i gąbki do mycia – za ich pomocą można w błyskawicznie krótkim czasie umyć w zasadzie cały samochód. Są duże, mocno chłoną wodę oraz zanieczyszczenia, a przy tym także łatwo się je wyciska w przypadku mycia pojazdu „na dwa wiadra”.
  • Pędzelki – czasami dostęp do niektórych elementów karoserii jest trudny, a często zupełnie niemożliwy. Warto w takich przypadkach kupić pędzelki, którymi można dotrzeć nawet do szpar pomiędzy częściami karoserii czy do wnętrza niektórych elementów wykonanych z tworzywa sztucznego.
  • Szczotki – mycie szczególnie uciążliwych zabrudzeń w przypadku felg łączy się z naprawdę ciężką pracą. Największy problem mają właściciele alufelg szprychowych, których utrzymanie we wzorowym stanie technicznym wymaga mnóstwa czasu i samozaparcia. Szczotki z długim włosiem pozwalają na umycie felg w wielokrotnie krótszym czasie.

Ranking kosmetyków samochodowych – czym się kierować w wyborze?

Wybierając środki do czyszczenia samochodu, warto kierować się przede wszystkim ich przeznaczeniem. Zupełnie inny skład mają te do tworzyw sztucznych wewnątrz auta, a inne do czyszczenia kokpitu wykonanego ze skóry naturalnej – wówczas liczy się także przyjemny zapach. Istotna jest ochrona przed promieniami UV, co dotyczy jednak głównie specyfików do użytku zewnętrznego. Tak czy inaczej – w naszym sklepie dostępne są przeróżne artykuły do pielęgnacji samochodu, w tym do materiałów naturalnych oraz sztucznych, które stanowią doskonałą inwestycję. Wszystkie są podzielone na wygodne kategorie, co z pewnością ułatwi wybór środków, które spełnią wszelkie oczekiwania i potrzeby.

FAQ:

Jakie preparaty do mycia samochodu warto kupić?

Warto mieć w swoim przydomowym arsenale przeznaczonym do pielęgnacji auta między innymi szampon do mycia karoserii, płyny do mycia szyb oraz preparaty przeznaczone do jej zabezpieczenia na wiele kolejnych miesięcy. Doskonale w tym celu sprawdzą się quick detailery oraz woski.

Jakie autokosmetyki sprawdzą się do czyszczenia wnętrza samochodu?

Tworzywa sztuczne używane we wnętrzu każdego auta wymagają stosowania zupełnie innych kosmetyków niż karoseria. Warto postawić na produkty do konserwacji tapicerki skórzanej lub materiałowej oraz artykuły wyłącznie do czyszczenia plastików.

Co wybrać do czyszczenia felg?

Czyszczenie felg jest bardzo trudne, głównie ze względu na pył z klocków hamulcowych oraz dużą ilość wody i zanieczyszczeń drogowych. Warto postawić na szczotki, którymi można z łatwością dotrzeć nawet do najtrudniejszych miejsc.

Powiązane z tagami

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj