×
Kontrolka EPC - co to jest i co oznacza?

Co sygnalizuje kontrolka EPC?

Napis EPC to akronim powstały ze słów Electronic Power Control. Oznacza to, że mamy do czynienia z układem elektronicznym, który odpowiada za działanie wielu podzespołów odpowiedzialnych za komfort i bezpieczeństwo jazdy. Kontrolka EPC w samochodzie  powinna zaświecić się po włączeniu zapłonu (czyli przekręceniu kluczyka do drugiej pozycji), a następnie zgasnąć po uruchomieniu silnika. Kierowca może wówczas zobaczyć na desce rozdzielczej żółty akronim EPC (a także wiele innych kontrolek). Jednak zdarza się, że napis nie gaśnie lub podświetla się w trakcie jazdy. Co to oznacza?

Co oznacza kontrolka EPC - przykłady

W samochodzie ukryte są rozmaite czujniki, które sprawdzają, czy wybrane systemy i podzespoły działają prawidłowo. W razie usterki bądź awarii na desce rozdzielczej podświetla się odpowiednia kontrolka, dzięki czemu kierowca jest świadomy problemu i może podjąć stosowne kroki. Żółta kontrolka EPC w samochodzie oznacza, że coś złego dzieje się z elektroniką. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba zjeżdżać na pobocze i można jechać dalej (w przeciwieństwie do kontrolek czerwonych, które wiążą się z koniecznością przerwania jazdy). Niestety jest i zła wiadomość - zagadka dotycząca tego, co sygnalizuje kontrolka EPC, wcale nie jest prosta do rozwikłania.

W nowoczesnych samochodach układ elektroniczny obsługuje wiele różnych funkcji, więc znalezienie źródła usterki lub awarii może zająć trochę czasu. Co oznacza kontrolka EPC? Oto kilka przykładów:

  • awaria elementu sterowania silnikiem,
  • usterka czujnika temperatury płynu chłodniczego,
  • uszkodzenie przepustnicy,
  • awaria tempomatu,
  • problem z ciśnieniem doładowania turbiny,
  • awaria układu wtrysku paliwa,
  • problem ze światłami (lub tylko światłem stop),
  • uszkodzenie czujnika położenia wałka rozrządu,
  • problem z czujnikiem wału korbowego.

Co zrobić, gdy pali się kontrolka EPC?

Podświetlenie się kontrolki EPC w trakcie jazdy to nie powód, który wymaga natychmiastowego zatrzymania się i wizyty u mechanika. Można kontynuować jazdę i dojechać do miejsca docelowego lub zatrzymać się na parkingu i spróbować zdiagnozować usterkę. Niektóre podzespoły układu elektronicznego (np. czujniki parkowania) można zbadać samodzielnie. Można również po kolei włączać światła, aby sprawdzić, czy wszystkie działają prawidłowo. Do sprawdzenia światła stopu przyda się druga osoba, ale można poradzić sobie inaczej, np. podjeżdżając pod nieoświetloną ścianę.

Co zrobić, gdy pali się kontrolka EPC i nie można znaleźć przyczyny? W tej sytuacji trzeba podjechać do mechanika, który za pomocą komputera diagnostycznego sprawdzi całe okablowanie i elektronikę. Osoby, które posiadają własny interfejs diagnostyczny OBD2, mogą sprawdzić układ elektroniczny samodzielnie i wykasować błąd. Co ważne, kontrolki EPC nie należy bagatelizować, ponieważ niewielka usterka elektroniki może doprowadzić do poważnej awarii z unieruchomieniem samochodu włącznie. Ponadto w przypadku awarii światła stop samochód stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu, a kierowca naraża się na otrzymanie mandatu i punktów karnych.

Kontrolka EPC i check engine świecą się jednocześnie?

Kontrolka EPC może zapalić się samodzielnie lub razem z kontrolką check engine (symbol silnika). W drugim przypadku zdiagnozowanie przyczyny usterki jest znacznie prostsze, co nie znaczy, że kierowca ma powody do zadowolenia. Jeżeli kontrolka EPC i check engine zaświecą się jednocześnie, wówczas najpewniej chodzi o awarię podzespołu odpowiedzialnego za pracę silnika. Niestety w tym przypadku jazda może być niemożliwa i nie obejdzie się bez pomocy mechanika. Świeci się kontrolka EPC, auto nie odpala lub zgasło w trakcie jazdy? Źródłem problemu może być na przykład uszkodzenie czujnika położenia wału korbowego lub wałka rozrządu.

W samochodzie nie ma kontrolki EPC?

Kontrolka EPC w samochodzie - w przeciwieństwie do np. kontrolki check engine - nie jest obligatoryjna i nie wszyscy producenci stosują takie zabezpieczenie. Funkcja ta jest charakterystyczna dla pojazdów z Volkswagen Group. Kwestia tego, co oznacza kontrolka EPC, może zatem nurtować właścicieli samochodów marki Volkswagen, Audi, Škoda czy Seat. Kierowcy innych samochodów dowiadują się o usterce dzięki kontrolkom od konkretnych podzespołów  (np. od żarówek, systemu wtrysku) lub komunikatom słownym wyświetlanym przez komputer pokładowy.

Loading...