- today
- Porady
- 0 polubień
- 208 odwiedzin
"Pajączka" na szybie lepiej nie lekceważyć
Niektórzy kierowcy nazywają to pajączkiem czy pajęczynką, inni gwiazdką, jednak niewinna nazwa bynajmniej nie oznacza, że pęknięcie w przedniej szybie można zlekceważyć. Pęknięta szyba staje się bardziej podatna na uszkodzenia, a pęknięcie może przez cały czas się powiększać. Jazda z taką szybą staje się po prostu ryzykowna. Co prawda szkło raczej nie eksploduje i nie rozsypie się na miliony kawałków jak w filmie akcji, ale szyba może wpaść do kabiny podczas jazdy. Poza tym pęknięcia i odpryski ograniczają pole widzenia kierowcy, czego policja z pewnością nie zbagatelizuje i jazda może zakończyć się odebraniem dowodu rejestracyjnego. Ponadto przy dużym pęknięciu samochód nie przejdzie pozytywnie badania technicznego, więc wymiana szyby jest tylko kwestią czasu.
Co zrobić, gdy szyba pęknie w trasie?
Sprawdzony sposób na klejenie szyby samochodowej przyda się każdemu. Odpryski przydarzają się nie tylko amatorom off-roadu, ale również zwykłym uczestnikom ruchu drogowego, nawet przy spokojnej jeździe. Wystarczy jechać za wywrotką, która przewozi żwir lub ziemię z placu budowy, a luźny kamyk i podmuch powietrza dopełnią reszty. Co zrobić, kiedy taki odprysk pojawi się daleko od domu? W tej sytuacji najlepiej zjechać na pobocze i zakleić pęknięcie taśmą (taśma pakowa to coś, co warto wozić w aucie niezależnie od pory roku). Dzięki temu prowizorycznemu zabezpieczeniu do pęknięcia nie przedostanie się piasek ani inne zanieczyszczenia, które utrudniałyby klejenie szyby samochodowej.
Jak naprawić odprysk na przedniej szybie samochodu?
Do zlikwidowania "pajączka" na szybie samochodowej można użyć zestawu, który składa się z żywicy naprawczej oraz akcesoriów pomocnych przy zabiegu, m.in. strzykawki z pinezką, aplikatora, uszczelki, folii i żyletki. Przed nałożeniem preparatu trzeba zaparkować w cieniu, ponieważ żywica utwardza się pod wpływem promieni słonecznych (co będzie miało znaczenie pod koniec zabiegu). Należy również odczekać chwilę, ponieważ żywicy nie należy nakładać na rozgrzaną szybę. Jak naprawić pęknięcie lub odprysk za pomocą zestawu naprawczego?
Klejenie szyby samochodowej krok po kroku:
- Oczyścić i wygładzić odprysk.
- Odtłuścić powierzchnię odprysku (przyda się tutaj płyn do odtłuszczania powierzchni K2 Klinet).
- Wprowadzić żywicę do pęknięcia za pomocą uszczelki oraz aplikatora (w zestawie).
- Użyć strzykawki według instrukcji, aby usunąć pęcherzyki powietrza z masy żywicznej.
- Usunąć aplikator, uszczelkę i wystające resztki żywicy za pomocą żyletki.
- Zakleić odprysk folią utwardzającą.
- Przestawić samochód do słońca i odczekać czas podany w instrukcji.
- Usunąć folię i wypolerować szybę.
Przy zastosowaniu takiego zestawu zawsze należy postępować ściśle według instrukcji, aby naprawa się powiodła, a efekt był estetyczny. Żywica może utwardzać się przez całą dobę, jednak producenci podają, że już po jednej godzinie (ewentualnie trzech lub czterech) można skorzystać z samochodu. Po starannie wykonanym zabiegu odprysk jest mało widoczny i nie postępuje, dlatego takie rozwiązanie sprawdza się przy niewielkich ubytkach. Warto jednak pamiętać, że przy pęknięciach z szybą trzeba obchodzić się łagodnie. Dlatego w zimie zamiast skrobaczek lepiej zastosować odmrażacz do szyb K2 Alaska w sprayu, który rozpuszcza lód bez konieczności skrobania.
Kiedy na klejenie szyby samochodowej jest za późno?
Zestaw naprawczy do szyb lub inne metody klejenia uszkodzeń sprawdzą się przy niewielkich odpryskach i pęknięciach, ale czasami wymiana szyby jest nieunikniona. Kiedy lepiej udać się od razu do warsztatu?
- Uszkodzenie utrudnia prowadzenie samochodu (znajduje się bezpośrednio w polu widzenia kierowcy).
- Odprysk pojawił się kilka miesięcy temu lub dawniej (kleju do szyb najlepiej używać do stosunkowo nowych uszkodzeń).
- Średnica odprysku jest większa niż 22-25 mm.
- Odprysk znajduje się tuż przy dolnej części szyby (bliżej niż 10 cm od krawędzi).
- Pęknięcie jest dłuższe niż 15 cm.
- Na szybie znajdują się co najmniej dwa uszkodzenia, które są położone blisko siebie.
- Szyba jest mocno porysowana i zniszczona.
- Uszkodzenie znajduje się wewnątrz samochodu.
Samodzielna wymiana szyby samochodowej
Klejenie szyby samochodowej nie zawsze daje trwałe i estetyczne rezultaty, zwłaszcza gdy odpryski są duże lub pojawiły się dawno temu. Wielu właścicieli aut zadaje sobie wówczas pytanie, czy szybę można wstawić samemu. Teoretycznie można to zrobić, jednak najpierw trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i akcesoria. Oprócz nowej szyby (najlepiej kupić nieużywaną i z certyfikatem ISO/TS), potrzebny będzie specjalny nóż do wycinania szyb, przyssawki, a także poliuretanowy klej do szyb samochodowych. Taki klej jest sprężysty i odporny na duże wahania temperatury, a przy tym zapewnia trwałe uszczelnienie. Niektórzy używają go również do klejenia innych elementów, np. lotek, spojlerów, podszybia, uszczelek czy emblematów.
Samodzielna wymiana szyby teoretycznie jest możliwa. Cały proces sprowadza się do wycięcia szyby specjalnym nożem, usunięcia szyby za pomocą przyssawek, dokładnego oczyszczenia karoserii, a na końcu przyklejenia nowej szyby za pomocą przyssawek i kleju do szyb. Co się stanie, gdy naprawa zostanie wykonana niedokładnie? Szyba może być nieszczelna, a nawet pęknąć w trakcie jazdy. Dlatego lepiej w tej kwestii zdać się na profesjonalistów, którzy wymieniają szyby na co dzień i wiedzą, jakich błędów należy unikać.