×
Jak wymienić filtr powietrza w samochodzie?

W każdym samochodzie z konwencjonalnym silnikiem spalinowym znajdziemy między innymi jednostkę napędową, która to do wytworzenia mieszanki paliwowo-powietrznej wymaga zastosowania kilku ściśle współpracujących ze sobą podzespołów. Jednym z nich jest filtr, który oczyszcza powietrze zasysane przez silnik w celu stworzenia mieszanki. Jest to element ochronny, który w celu zachowania jego efektywności wymaga okresowej zmiany na nowy. Wymiana filtra powietrza – czy da się to zrobić samodzielnie?

Do czego służy filtr powietrza?

Filtr oczyszcza powietrze na bieżąco z praktycznie wszystkich typowych, drogowych zanieczyszczeń, takich jak części liści, owadów, piasek czy kurz. W kolejnym etapie oczyszczone powietrza trafia do komór spalania jako część mieszanki paliwowo-powietrznej, dlatego tak ważne jest, aby było w idealnym stanie.

Filtry powietrza są z tego względu absolutnie niezbędnym elementem każdego pojazdu, w którym dochodzi do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej w celu wytworzenia energii w silniku. Bez niego wszystkie zanieczyszczenia z całą pewnością dostałyby się do komory spalania, a tym samym doprowadziły do destrukcji wnętrza cylindrów i tłoków. To duże koszty.

Nie bez powodu zapchany filtr powietrza jest jednym z wielu powodów, dla których zmotoryzowani odwiedzają najbliższy zakład mechaniczny. W pewnym momencie, po zbyt dużym nawarstwieniu się zabrudzeń, przestaje przepuszczać powietrze, a tym samym może uniemożliwić stworzenie przez silnik optymalnej dla siebie mieszanki.

Jak wygląda układ dolotowy?

Filtr powietrza to tak naprawdę jeden z wielu elementów kompletnego układu dolotowego, który służy do doprowadzenia powietrza oraz wytworzonej za jego pomocą mieszanki od momentu jego zassania, aż do cylindrów silnika. W skład wchodzi zatem nie tylko filtr powietrza, lecz także przewody dolotowe, którymi powietrze przechodzi do dalszych podzespołów, kolektor, odma, turbosprężarka, sprężarka mechaniczna lub elektryczna oraz inne podzespoły, zależnie od konkretnego producenta.

Ogólna charakterystyka filtrów powietrza

Filtry powietrza to urządzenia stosunkowo proste w budowie, składają się bowiem głównie z papieru lub włókniny. Oba materiały mają na całej swojej powierzchni mikroskopijne otwory. To właśnie nimi na drugą stronę przedostaje się wyłącznie powietrze, a zanieczyszczenia osadzają się po stronie zewnętrznej. W celu zwiększenia efektywności i powierzchni kontaktu powietrza z filtrem wykorzystuje się budowę wielowarstwową, składającą się z kilkuset pojedynczych blaszek wykonanych z materiałów opisanych powyżej.

Kiedy wymiana filtra powietrza jest konieczna?

Filtry powietrza mają fundamentalne znaczenie dla trwałości i efektywności działania każdej jednostki napędowej, dlatego niezbędne jest określenie interwałów ich serwisowania. Wymieniać filtr powietrza należy co pewien okres, np. co rok, bądź też po przejechaniu konkretnej liczby kilometrów od chwili ostatniej wymiany, zazwyczaj co około 15 000 km - 20 000 km. To nie jest jednak wiążący przebieg maksymalny. Każdy producent danego pojazdu informuje o tym, kiedy należy wymienić filtr powietrza w samochodzie, w komputerze pokładowym bądź w książce serwisowej i poradniku użytkownika. Warto trzymać się warunków eksploatacji producenta i serwisować pojazd zgodnie z jego zaleceniami. Powstrzymanie się od wymiany mimo wymagań ze strony producenta może oznaczać odrzucenie gwarancji lub w najgorszym przypadku usterkę całej jednostki napędowej.

Regularna wymiana filtra powietrza chroni przed wieloma awariami spowodowanymi zassaniem przez jednostkę napędową stałych zanieczyszczeń. To jednak nie wszystko – ograniczony przepływ powietrza może bardzo źle wpływać na pracę silnika. Podstawowym symptomem tego, czy filtr powietrza nadaje się do wymiany, jest zablokowanie dopływu powietrza do wnętrza silnika, co z kolei prowadzi do znacznego obniżenia mocy, samoczynnego gaśnięcia w trakcie pracy na biegu jałowym czy jego nierównej pracy. Rezultatem może być także kontrolka błędu silnika lub większe spalanie.

Co ciekawe – wymiana filtra powietrza jest niezwykle tania i zamyka się w kwocie około 100 złotych za sam podzespół. Kwota oczywiście rośnie w zależności od ceny roboczogodziny w wybranym serwisie mechanicznym. Można jej jednak uniknąć – wystarczy zużyty filtr powietrza wymienić samodzielnie i w ten sposób chronić powierzchnię pierścieni tłokowych przed ich zniszczeniem na skutek np. kruszenia się filtra.

Wymiana filtra powietrza – zadbaj o bezpieczeństwo i komfort pracy

Zanieczyszczony filtr powietrza należy wymienić tak szybko, jak to możliwe. Nie zapomnij jednak o bezpieczeństwie zarówno swoim, jak i całego otoczenia. Chcąc wymienić brudny filtr powietrza:

  • Zaparkuj pojazd na równym terenie i zablokuj jego koła – wrzuć pierwszy bieg i zaciągnij hamulec ręczny.
  • Wyłącz zapłon – praca z dopływem prądu do większości podzespołów jednostki napędowej nie jest zbyt bezpieczna.
  • Załóż rękawiczki – elementy mechaniczne silnika są wykonane z reguły z dość ostrych tworzyw, przez co można z łatwością uszkodzić dłonie i przerwać pracę. Załóż rękawiczki, najlepiej cienkie, które nie będą ograniczały swobody i precyzji ruchu.

Niestety ciężko przewidzieć wszystkie narzędzia niezbędne do wymiany filtra, gdyż różnią się w zależności od producenta danego pojazdu. Sprawdź koniecznie podręcznik użytkownika – czasami producenci informują w nich o narzędziach wymaganych do przeprowadzenia tego zadania. Z całą pewnością przyda się śrubokręt płaski oraz krzyżakowy i szczypce, czasami także większe kombinerki i inne typowe ręczne narzędzia warsztatowe.

Wymiana filtra powietrza krok po kroku

Zapobieganie uszkodzeniom jednostki napędowej to cel każdego właściciela samochodu – liczy się zatem to, aby cały proces wymiany filtra był przeprowadzony zgodnie z wymaganiami producenta.

  1. Otwórz maskę w samochodzie za pomocą dźwigni zazwyczaj umieszczonej tuż przy drzwiach we wnętrzu od strony kierowcy.
  2. Obejrzyj silnik i znajdź miejsce, w którym znajduje się obudowa filtra. Zazwyczaj ma formę plastikowej pokrywy, a z jednej strony może znajdować się wąż, który doprowadza zassane powietrze do dalszych elementów jednostki napędowej.
  3. Otwórz pokrywę, którą z reguły trzymają na miejscu śruby, zaciski bądź klamry, i dokładnie obejrzyj sposób montażu filtra, po czym wyciągnij go z gniazda, ciągnąć delikatnie w górę. Filtr powinien wyjść bez użycia nadmiernej siły.
  4. Po wyciągnięciu filtra warto dokładnie przetrzeć całą obudowę i wyczyścić ją w razie wystąpienia zanieczyszczeń, najlepiej suchą szmatką.
  5. Dokładnie obejrzyj cały filtr i oceń go pod kątem szczelności. Warto dokładnie wytrzepać go i ocenić, ile kurzu oraz innych zanieczyszczeń wydostaje się z niego wraz z każdym ruchem. Jeśli brudu jest dużo, warto go wymienić na nowy.
  6. Wystarczy umieścić nowy i świeży filtr w miejscu starego, po czym przeprowadzić cały proces ponownie. Filtr należy zamocować gumową krawędzią w górę i zawsze – jeszcze przed ostatecznym przymocowaniem pokrywy – sprawdzić zgodność montażu z poprzednim filtrem.
  7. Załóż pokrywę i zamocuj ją zgodnie z możliwościami technicznymi. Liczy się to, aby filtr był precyzyjnie zamknięty i stabilny.

Czy warto zlecić wymianę filtra mechanikowi?

Regularną wymianę filtra powietrza po prostu się opłaca, lecz nie każdy jest w stanie proces ten przeprowadzić samodzielnie. W takiej sytuacji warto go zlecić wyspecjalizowanym mechanikom, którzy zajmują się tym zawodowo w swojej pracy. Wymienią filtr zgodnie z wymaganiami producenta i z całą pewnością dadzą gwarancją na wykonaną pracę.

FAQ:

  • Wymiana filtra powietrza – czy da się to zrobić samodzielnie?

Zdecydowanie tak, wymagany jest jednak dostęp do wyselekcjonowanych narzędzi, w tym śrubokrętów i kluczy, a także pewna znajomość budowy samochodu oraz działania układu dolotowego. Proces jest jednak dość prosty, gdyż tak naprawdę może zająć nawet jedynie kilka-kilkanaście minut.

  • Jak przeprowadzić wymianę filtra powietrza krok po kroku?

Na samym wstępie otwórz maskę samochodu, zlokalizuj obudowę filtra, odkręć śruby lub zwolnij zatrzaski, po czym oceń stan filtra po jego wyciągnięciu. Na jego miejsce, jeśli okazał się mocno zużyty, załóż nowy filtr powietrza.

  • Czy stan filtra ma znaczenie?

Stan filtra ma ogromne znaczenie dla charakterystyki pracy jednostki napędowej, powietrze stanowi bowiem podstawową część mieszanki paliwowo-powietrznej. Zapchany filtr powietrza może w rezultacie prowadzić do podwyższenia spalania, zmniejszenia mocy jednostki napędowej i wielu innych następstw.

Loading...