×

Jak wymienić żarówkę reflektora?

Stworzone przez: Eryk Piskorek W kategorii: Instrukcje Dodane: Komentarze: 0 Polubienia: 115

Oświetlenie to podstawa bezpieczeństwa jazdy, lecz nie tylko. Mocny i intensywny snop światła z przodu zwiększa komfort podróży w mieście i poza nim, co ma ogromne znaczenie w szczególności w przypadku kierowców poruszających się po drogach publicznych po zapadnięciu zmroku. Prędzej czy później każdy z nich, niezależnie od stażu za kierownicą czy doświadczenia, będzie musiał przeprowadzić z pozoru trudny proces. Wymiana żarówki reflektora bywa kłopotliwa, da się jednak zmienić ją nawet na poboczu. Zobacz, jak to zrobić w naszym poradniku!

Oświetlenie w pojeździe – do czego służy i jak działa?

Dobra widoczność przed pojazdem to absolutna podstawa i wie o tym doskonale każdy kierowca, który choćby raz prowadził swój samochód tuż po zmroku. Oświetlenie, szczególnie przednie, służy do oświetlania drogi znajdującej się przed pojazdem, podczas gdy oświetlenie tylne oraz po części także boczne – do poinformowania innych zmotoryzowanych o naszej obecności na ulicy oraz o naszych zamiarach względem np. skrętu czy cofania. Nie bez powodu stan oświetlenia jest sprawdzany podczas każdej kontroli okresowej pojazdu. Bardzo rygorystyczne i dokładnie.

Na froncie w każdym samochodzie znajdziemy:

 • Światła mijania – służą do oświetlania ulicy w typowych warunkach widoczności w nocy i mają wystarczającą moc do zapewnienia bezpieczeństwa podczas standardowej jazdy na co dzień.
 • Światła drogowe – to oświetlenie bardzo dużej mocy, które służą głównie do jazdy w warunkach pozamiejskich. Ze względu na bardzo wysoką moc, można je stosować tylko wtedy, gdy nie będą przeszkadzać w jeździe innym kierowcom.
 • Światła pozycyjne – delikatne światła, które mają na celu poinformowanie innych użytkowników drogi o naszej obecności.
 • Światła przeciwmgłowe – są mocne i znajdują się znacznie niżej, aby móc oświetlić ulicę poniżej granicy osiadania mgły. Mogą razić innych użytkowników drogi, dlatego należy je stosować wyłącznie tam, gdzie jest taka możliwość.
 • Kierunkowskazy – to oświetlenie sygnalizujące zmianę kierunku poruszania się.

Obowiązkiem każdego kierowcy jest utrzymanie wszystkich elementów oświetlenia w odpowiednim stanie w trakcie eksploatacji auta. Należy jak najszybciej reagować na wszelkie objawy awarii, w tym na przepalenie żarówki, co z reguły jest podstawową usterką nawet w trasie. Dalsza jazda jest oczywiście możliwa, lecz niebezpieczna i niezgodna z prawem drogowym. Warto zatem ją wymienić tak szybko, jak to możliwe.

Wymiana żarówki reflektora – jakie narzędzia będą potrzebne?

Aby wymienić żarówkę zgodnie z wymaganiami producenta, należy najpierw ją zakupić. Warto przede wszystkim zapoznać się z instrukcją – w ten sposób unikniesz zakupu nieprawidłowego modelu.

Przygotuj się także na kilkugodzinną potyczkę z utrudnionym dostępem do wnętrza reflektora oraz skomplikowaną budową komory silnikowej. W niektórych przypadkach proces wymiany żarówki zajmuje jedynie kilka minut, podczas gdy w pojazdach wymagających do wymiany np. zrzucenia przedniego zderzaka, czas ten wydłuża się nawet do wielu godzin. Bardzo irytujących, szczególnie gdy zderzak ulegnie w trakcie pracy uszkodzeniu. To przypadłość nowoczesnych pojazdów, w przypadku których komora silnikowa jest w zasadzie wypełniona aż po same brzegi. Sprawdź zatem instrukcję – zazwyczaj znajduje się w niej informacja na temat tego, czy żarówkę halogenową można wymienić samodzielnie.

Weź ze sobą:

 • śrubokręty: płaskie i krzyżakowe,
 • latarkę,
 • zależnie od marki auta niezbędne mogą być także imbusy, a czasami nawet klucze płaskie lub oczkowe.

Zadbaj także o bezpieczeństwo:

 • zaparkuj auto w dobrze widocznym miejscu,
 • najlepiej stań pod zadaszeniem – nawet niewielki daszek czy drzewo ochroni podczas pracy w trakcie deszczu lub mocno rażącego słońca,
 • przygotuj żarówkę, sprawdź ostatecznie jej model oraz kompatybilność z autem,
 • sprawdź również, czy żarówka zamontowana już w pojeździe na pewno nie świeci.

Warto wiedzieć, że żywotność żarówki deklarowana przez producenta z pozoru powinna wystarczyć nawet na wiele lat eksploatacji, tak naprawdę jednak deklaracje nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Warto zatem być przygotowanym na wymianę w najmniej oczekiwanym momencie i wozić ze sobą niewielki pojemnik ze wszystkimi narzędziami wymaganymi do jej wymiany. Każda żarówka halogenowa czy żarówka LED powinna być zgodna z danym modelem auta i homologowana do użytku na drogach publicznych.

Wymiana żarówki w aucie – pierwsze kroki

Czy żarówki samochodowe łatwo się wymienia? Niestety nie – aby wymienić żarówkę halogenową, tak naprawdę należy poświęcić minimum kilkadziesiąt minut w przypadku, gdy robisz to po raz pierwszy w życiu w wybranym pojeździe.

 1. Wyłącz zapłon, usuwając napięcie z układu elektrycznego. To kluczowy aspekt, który chroni przed porażeniem prądem. Najlepiej jest wyjąć kluczyki ze stacyjki.
 2. Zaciągnij hamulec ręczny. To konieczność. Stoczenie się auta to duże niebezpieczeństwo zarówno dla właściciela samochodu, jak i oczywiście również osób postronnych.
 3. Zlokalizuj tylną część reflektora – powinna znajdować się na niej plastikowa lub gumowa osłona, która chroni przed dostępem do wnętrza lampy wilgoci, oraz kurzu. Ich działanie ma podstawowy negatywny wpływ na żywotności tych elementów eksploatacyjnych. Oczywiście zdejmij ją. Zazwyczaj wystarczy przekręcenie jej w którąkolwiek stronę.
 4. W tym etapie następuje wiele różnic pomiędzy wybranymi wariantami samochodów. W jednych żarówkę halogenową montuje się bezpośrednio w reflektorze, np. za pomocą metalowych zaczepów lub zatrzasków wykonanych z tworzyw sztucznych. Czasami wystarczy także pociągnąć za metalową zawleczkę, aby wyjąć źródła światła znajdujące się w przednim reflektorze. Odłącz przewody.
 5. Wyciągnij żarówkę trzymając ją za podstawę – uszkodzenie szklanej kopułki może spowodować rozsypanie się części we wnętrzu klosza lub bolesne zranienie palców.
 6. Wyciągnij nową żarówkę z opakowania, starając się jednocześnie nie dotykać jej szklanej oprawy – tłuszcz lub zabrudzenia znajdujące się na palcach mogą bardzo źle wpłynąć na jej działanie już po montażu. Wiele osób zakłada wówczas cienkie rękawiczki ochronne wykonane z delikatnego materiału. Nie dość, że chronią palce przed zranieniem, to także ograniczają ryzyko przypadkowego dotknięcia szklanego elementu.
 7. Resztę czynności przeprowadź w odwrotnej kolejności – zacznij od umieszczenia żarówki w oprawie, włóż ją do klosza, wcześniej podłączając całe okablowanie. Zamocuj osłonkę przeciwpyłową.
 8. Wejdź do pojazdu, uruchom zapłon i włącz światła, wyjdź z samochodu i sprawdź, czy po wymianie żarówek wszystko działa tak, jak powinno.

Czy warto zlecić proces wymiany żarówki mechanikowi?

Warto wiedzieć, że wymiana żarówek jest procesem z natury dość prostym, jednak nie dla wszystkich. Część osób obawia się pracy z elementami mechanicznymi, a część nie ma do siebie zaufania w kwestii właściwego podłączenia wszystkich elementów. Zawodowo wymianą żarówek zajmują się oczywiście mechanicy, którzy z całą pewnością wymienią ją u siebie na miejscu w kilka krótkich chwil za bardzo niewielką opłatą. Czasami to lepszy wybór w przypadku, gdy samodzielna wymiana zużytej żarówki zajmie Ci kilka godzin żmudnej, trudnej pracy, wymagającej wielu narzędzi i znajomości budowy całego przedniego pasa karoserii.

FAQ:

 • Czy wymiana żarówki reflektora jest skomplikowana?

To zależy głównie od producenta danego samochodu. W autach starszych montaż żarówki był stosunkowo prosty i sprowadzał się do wyciągnięcia całych reflektorów, podczas gdy obecnie wymiana może wymagać nawet ściągnięcia całego zderzaka lub innych elementów karoserii.

 • Wymiana żarówki w aucie – jakie narzędzia są potrzebne?

Wymiana żarówki reflektora jest dość wymagająca, dlatego warto wspomóc się przede wszystkim odpowiednimi narzędziami. Niezbędny okaże się z całą pewnością śrubokręt, klucze oraz szczypce, a także rękawiczki, które zabezpieczą skórę przed otarciami.

 • Wymiana żarówki w samochodzie – kiedy warto odwiedzić serwis?

Wymiana żarówki bywa bardzo uciążliwa, szczególnie gdy niezbędne okaże się rozebranie kilku elementów karoserii. W takim przypadku warto odwiedzić serwis, który cały proces wykona w kilkadziesiąt minut, a sam jego koszt nie powinien zbyt mocno obciążyć budżetu właściciela danego auta.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj