×

Jak wymienić żarówkę lampki tablicy rejestracyjnej?

Stworzone przez: Empressia Empressia W kategorii: Instrukcje Dodane: Komentarze: 0 Polubienia: 104

Sprawny układ oświetlenia to absolutna podstawa i doskonale wie o tym każdy, kto w trakcie nocy poruszał się po drogach publicznych z niesprawnym reflektorem. Tak naprawdę jednak układ ten to nie tylko przednie światła – to także światła tylne i boczne, lecz również oświetlenie tablicy rejestracyjnej. To często pomijany element układu, który jednak ma czasami decydujący wpływ na bezpieczeństwo. Zobacz, dlaczego żarówka oświetlenia tablicy rejestracyjnej się psuje i jak ją wymienić!

Układ oświetlenia pojazdu – podstawa komfortu i bezpieczeństwa

Układ oświetlenia pojazdu to termin wpajany większości kierowców już podczas pierwszych godzin teorii w ośrodku szkolenia kierowców. Fakt ten nie jest dziełem przypadku – oświetlenie ma bowiem decydujący wpływ zarówno na komfort jazdy, jak i na bezpieczeństwo.

 • Komfort – nic tak nie wpływa na wygodę jazdy nocą, jak odpowiednia ilość światła kończąca się daleko przed maską. Zużyte reflektory o zmniejszonej przezroczystości oraz uszkodzona żarówka halogenowa w światłach mijania jest powodem wielu wypadków, których dałoby się uniknąć, po prostu wymieniając zużytą żarówkę na rzecz nowej.
 • Bezpieczeństwo – to znacznie szersze zagadnienie, gdyż tak naprawdę na bezpieczeństwo wpływają nie tylko reflektory, lecz także wszystkie pozostałe elementy układu oświetlenia każdego pojazdu. Oświetlenie z przodu rozświetla drogę przed kierowcą, lecz także informuje innych użytkowników dróg o naszej obecności. Podobne zadanie mają elementy bocznego oraz tylnego oświetlenia, które w dodatku informują o procesie hamowania poprzez zapalenie dodatkowego światła stopu.

Tak naprawdę cały układ oświetlenia ma kluczowe znaczenie i wszystkie jego elementy – również te, o których najczęściej zapominamy – mogą w jakimś stopniu przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy nocą. Z tego względu wszystkie podzespoły wchodzące w jego skład są ściśle analizowane podczas corocznego przeglądu technicznego.

Żarówka oświetlenia tablicy rejestracyjnej – element, o którym nie można zapomnieć!

Podświetlenie tablicy rejestracyjnej to bardzo istotny, lecz także często pomijany element układu oświetlenia, głównie ze względu na brak jego widoczności dla kierowcy i zerowy wpływ na komfort jazdy. Ma jednak zupełnie inne zastosowanie – przede wszystkim prewencyjne i ochronne. Przepisy są precyzyjne i ściśle określają to, jak bardzo powinna być widoczna tablica i w jakim celu warto dbać o stan żarówek w tym obszarze.

Najważniejsze jest to, że żarówki samochodowe montowane nad tablicą skutecznie ją oświetlają, służą zatem głównie w celu umożliwienia odczytania jej zawartości w nocy przez funkcjonariuszy, w tym policji. W ten sposób można udaremnić kradzież pojazdu, odczytać tablice w razie złamania przepisów w nocy w nieoświetlonym miejscu, a także uskutecznić pościg w razie wykorzystania skradzionego auta przez złodzieja np. w celu zatankowania pojazdu bez uiszczenia płatności lub włamania.

Prawo nakłada obowiązek zarówno na producentów samochodów, jak i ich użytkowników, kontrolowania stanu oświetlenia w tym właśnie miejscu. Znaki na tablicy muszą być widoczne z odpowiednio dużej odległości, nawet 20 m, lecz jednocześnie światła nie mogą naruszać zbyt mocno widoczności u innych użytkowników dróg publicznych.

Jakie są rodzaje żarówek tablicy rejestracyjnej?

Warto wiedzieć, że żarówki samochodowe różnią się przede wszystkim mocą, konstrukcją oraz wieloma parametrami technicznymi, które definiują głównie miejsce ich montażu. W miejscu tuż nad tablicą rejestracyjną z reguły montuje się żarówki typu W5W, standardowe, uniwersalne i bardzo tanie, a przy tym także czasami kompatybilne z innymi elementami samochodowego oświetlenia. Podobnie jednak jak w innych miejscach, również żarówka tablicy rejestracyjnej może się uszkodzić – przepalić, zniszczyć na skutek wilgoci czy po prostu stracić swoje właściwości użytkowe.

Żywotność żarówki jest stosunkowo długa, skrócić ją może jednak niesprawny układ elektryczny czy też wilgoć dostająca się do wnętrza, czy nawet po prostu błąd konstrukcyjny. Taka sytuacja nie będzie jednak skuteczną obroną w razie zatrzymania przez funkcjonariuszy policji, która może w razie kontroli zatrzymać dowód rejestracyjny, gdyż samochód bez oświetlenia tablicy rejestracyjnej nie jest homologowany do ruchu po drogach publicznych.

Możesz zainwestować w żarówki LED, lecz pamiętaj o dopasowaniu ich mocy do zastosowania, a także jak najczęściej obserwuj ich pracę. Niskiej klasy oświetlenie może migotać, lecz komputer wcale nie musi na ten temat wyświetlić błędu.

Żarówka tablicy rejestracyjnej – jakie narzędzia są potrzebne do jej wymiany?

Wymiana żarówki tablicy rejestracyjnej nie jest czynnością aż tak skomplikowaną, jak można zakładać na pierwszy rzut oka. Tak naprawdę wystarczy sam śrubokręt – w tym płaski lub krzyżakowy, a także nieco cierpliwości i dostęp do suchego miejsca. Wcześniej zaparkuj auto na płaskiej i równej powierzchni, wyłącz zapłon i wszystkie światła. Dopiero wtedy rozpocznij pracę nad tym, jak wymienić żarówkę halogenową w swoim samochodzie. Pomocna może się okazać również latarka ręczna lub czołowa. Tyle wystarczy, aby przejść do wymiany żarówki do podświetlenia tablicy rejestracyjnej.

Wymiana żarówki do podświetlenia tablicy rejestracyjnej – krok po kroku

Wymiana żarówki do podświetlenia tablicy rejestracyjnej nie jest trudna, jednak dzieli się na kilka etapów, które wymagają zachowania odpowiedniej kolejności. Schyl się i zajrzyj bezpośrednio nad tablicę – na wystającej części zderzaka powinny znajdować się dwa niewielkie klosze zainstalowane na przeciwległych stronach.

 1. Pierwszym krokiem jest ściągnięcie klosza (pokrywy) lampki, co tak naprawdę sprowadza się do podważenia jej, jeśli została zamontowana na zatrzasku, lub do odkręcenia śrub na obudowie. Pamiętaj, aby używać dużej siły jedynie tam, gdzie jest to wymagane – w innym przypadku możesz uszkodzić zatrzask, a czasami zniszczyć uszczelkę. Ta z kolei odpowiada za blokowanie dostępu wody do wnętrza lampy.
 2. Wyjmij żarówkę halogenową lub LED z gniazdka, uważając jednocześnie na to, aby nie uszkodzić elementów wykonanych ze szkła. W ten sposób zapobiegniesz pokaleczeniu oraz zostaniu szklanych odpadków w środku klosza.
 3. Porównaj obie żarówki ze sobą, tj. nową ze starą. Czasami mogą między nimi wystąpić tak duże różnice, że nowa będzie w zasadzie zupełnie niekompatybilna z gniazdem. To na szczęście rzadka sytuacja, która występuje np. w przypadku, gdy poprzedni właściciel wymienił gniazdo na niefabryczne.
 4. Włóż nową żarówkę w miejsce starej, pamiętając, aby nie dotknąć jej szklanego elementu. Tłuszcz znajdujący się na dłoniach może skrócić jej żywność i sprawić, że żarówka halogenowa lub LED ulegnie uszkodzeniu już po kilku tysiącach kilometrów.
 5. Umieść pokrywę w miejscu do tego przeznaczonym, po czym przykręć śruby w sposób analogiczny do odkręcania. Nie zakręcaj zbyt mocno – z reguły otwory na śruby w tym miejscu są dość delikatne. Może skończyć się przekręceniem gwintu.
 6. Sprawdź działanie nowej żarówki. Włącz zapłon i oświetlenie pojazdu i oceń, czy nowa żarówka LED lub halogenowa świeci w prawidłowy sposób. Nie powinna migotać i generować dziwnych dźwięków ani zbyt słabego światła.

Wymiana żarówki w samochodzie – zrobić to samodzielnie czy w warsztacie?

Zdecydowanie cały proces możesz zrobić samodzielnie. W wymianie żarówek nie ma zbyt dużej filozofii, wymagana jest jednak podstawowa wiedza oraz dostęp do suchego miejsca, najlepiej garażu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zlecić wymianę specjalistycznemu serwisowi. Profesjonalni mechanicy będą wiedzieć, jak wymienić żarówki w taki sposób, aby ich nie zniszczyć i nie skrócić ich żywotności. Czasami niektórzy sprawdzają także złącza elektryczne i oceniają stan tylnej części oświetlenia.

FAQ:

 • Na czym polega wymiana żarówki tablicy rejestracyjnej?

Wymiana żarówki w tablicy rejestracyjnej polega na ściągnięciu pokrywy i odłączeniu żarówki w wybranym miejscu. Spalona żarówka nadaje się wyłącznie do wyrzucenia. Na jej miejsce włóż nową, pamiętając, aby nie dotykać jej przezroczystej części dłońmi.

 • Wymiana żarówki w aucie – jakie narzędzia są potrzebne?

Spalona żarówka to nie jest koniec świata – jej wymiana jest niezbyt skomplikowana. Zazwyczaj wystarczy mieć przy sobie latarkę, jeśli wymieniasz żarówkę nocą, a także śrubokręt płaski i krzyżakowy.

 • Wymiana żarówki w samochodzie – czy da się to zrobić samodzielnie?

Zdecydowanie tak! Wymiana żarówki w samochodzie jest prosta i sprowadza się do wyciągnięcia oprawki oraz zużytej żarówki, a następnie włożenia nowego źródła światła i założenia oprawki. Cała praca nie powinna zająć więcej niż kilkanaście minut.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj